My Calendar

14.05.2021

Василь Стефаник: 150 років

Василь Стефаник: 150 років

All day
14.05.2021

Сьогодні - 14 травня - виповнюється 150 років від дня народження письменника та громадського діяча - Василя Стефаника (1871–1936).
 
Народився Василь Стефаник 14 травня І871 року на Станіславщині (нині — Івано-Франківщина).
 
Навчався у Русівській початковій школі (з 1878), Снятинській міській школі (з 1880), потім в польських гімназіях у Коломиї (з 1883 року) та Дрогобичі (з 1891).
У вересні 1903 році відвідав Наддніпрянську Україну: був присутнім на відкритті пам’ятника Івану Котляревському в Полтаві й зустрічався з Лесею Українкою, Михайлом Коцюбинським та ін.
 
З 1903 року постійно жив у селі: до 1909 року — у Стецеві, а потім до кінця життя — у Русові. Був заступником депутата австрійського парламенту, а пізніше виконував обов’язки депутата аж до розпаду Австро-Угорської імперії 1918 року.
 
Василь Стефаник брав участь у роботі ЗУНР, у складі делегації ЗУНР відвідав Київ під час проголошення соборності українських земель 22 січня 1919 року. Друкувався у «Вапліте», «Червоний шлях», «Плуг». Відгуком на літературну дискусію, написав новелу «Межа» (1926 рік), яка мала присвяту «М. Хвильовому» і була надрукована у «Літературно-науковому віснику».
Помер В. Стефаник 7 грудня 1936 року.
 
Стефаник — один із представників «Покутської трійці» (умовне об’єднання трьох українських письменників: Василя Стефаника, Леся Мартовича та Марка Черемшини. Іван Франко брав активну участь у становленні та формуванні таланту Стефаника.
 
Василь Стефаник розпочав свою літературну діяльність поезіями в прозі (1896-1898 рр.). У жовтні 1897 року на сторінках чернівецького часопису «Праця» була надрукована новела «Виводили з села», пізніше — новели «У корчмі», «Стратився», «Синя книжечка» та «Сама саміська». Ці твори ввійшли до його першої збірки «Синя книжечка» (1899 рік). Найвідоміші твори письменника «Камінний хрест» (1900 рік), «Дорога» (1901 рік), «Моє слово» (1905 рік), «Земля» (1926 рік).
 
Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році» 150 років з дня народження Василя Стефаника відзначається на державному рівні.
Роберт Оуен: 250 років

Роберт Оуен: 250 років

All day
14.05.2021

Роберт Оуен набув популярності як фабрикант-філантроп, його життя було сповнене сміливих рішень і  великодушних пожертвувань на користь суспільства. Головну мету виховання він бачив у створенні системи освітньо-виховних закладів, які охоплюють різновікові дитячі групи обох статей.

 

Оуен народився в родині дрібного ремісника в невеликому англійському містечку Ньютаун. Після закінчення початкової школи став помічником учителя, а в десятирічному віці почав самостійне життя. У віці 20 років він стає управляючим однієї з найбільших паперопрядильних фабрик Манчестера. У 1800 став на чолі Нью-Ленаркської фабрики свого тестя в Шотландії. Саме тут Оуен розпочав свою новаторську діяльність, а саме: підняв вік працевлаштування для дітей з 10 років, а не як раніше з 5-6, зменшив робочий час з 15 до 10 годин, відкрив школи для дітей робітників фабрики та ін. В Нью-Ланарку він організував Інститут виховання характеру, який об’єднував ясла для дітей від 1 до 3 років, дошкільний заклад для 4-6-літніх дітей, початкову школу та майданчик для ігор.

 Оуен був впевнений, що людина є «продуктом» обставин і намагався створити для робітників задовільні умови життя, навчити їх "раціонально" мислити, а також виховати в такому дусі і підростаюче покоління. 

У 1824 Оуен виїхавши до США, де реалізував свій план кооперативної громади. З цією метою в 1825 він купує 30 тис. акрів землі разом з будівлями і засновує сільськогосподарське товариство "Нова Гармонія". Згідно з конституцією общини, власність проголошувалась суспільною, встановлювалась загальна трудова повинність відповідності до якої розподілялись її продукти. Але цей експеримент виявився невдалим. Товариство проіснувало лише три роки.

Повернувшись до Англії, у 1832 Оуен розпочинає нова справу, яка теж закінчується невдачею, але має велике соціально-політичне значення: він робить спробу організації «Біржі трудового обміну». На жаль, вона виявилася збитковою. 

Роберт Оуен був одночасно і теоретиком, і практиком. Він виступав за створення нового суспільства за допомогою просвітництва й законодавства.

Оуен зробив значний внесок у розвиток світової педагогіки. Він розвинув ідею поєднання навчання з продуктивною працею. Створив оригінальну систему виховання і спробував експериментально її довести.

Помер Роберт Оуен 17 листопада 1858 в рідному містечку Ньютаун.