Борис Грінченко: 160

Борис Грінченко – дитячий письменник: 12 видань з фондів Педагогічного музею України

9 грудня 2023 року виповнюється 160 років від дня народження Бориса Грінченка (1863-1910), українського педагога, письменника, літературознавця, лексикографа, етнографа, історика, фольклориста, публіциста, видавця, популяризатора науки, соціолога, перекладача, бібліографа, громадсько-культурного діяча. Ювілей педагога відзначається на державному рівні відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 грудня 2021 року № 1982-IX “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках” (п. 4. Рекомендувати Міністерству культури та інформаційної політики України забезпечити організацію у закладах культури тематичних виставок, експозицій та інших заходів, присвячених пам’ятним датам і ювілеям 2022-2023 років).  

Долучаючись до відзначення цього ювілею, Педагогічний музей України у межах онлайн-проєкту #Книжковий_Фронт представляє віртуальну виставку творів Бориса Грінченка для дітей.

У фондах музею зберігається близько 40 творів Б. Грінченка: «Словник української мови» (1908-1909), «Українська граматка до науки читання й писання» (1918) та дитячі видання — «Смілива дівчина» (1899), «Два морози» (1914), «Снігурка» (1914), «Книга казок віршом» (1917), «Батько та дочка» (1927), «Екзамен» (1927), «Грицько» (1928) та ін.

Дитячі твори Б. Грінченка присвячені стану тогочасної школи, важкому дитинству, життю селянських дітей, історичним подіям; є серед творів і віршовані казки із сюжетами з напродних джерел. Але головне у дитячих творах Бориса Грінченка те, що вони здатні виховувати в дітях найкращі людські риси.

Всі дитячі твори Б. Грінченка, які зберігаються у фондах музею, оцифровано. Починаючи з січня 2023 р., щомісяця ми представлятимемо електронну копію одного видання зі стислою анотацією.

Цю віршовану казку Борис Грінченко написав 30.08.1885. Він з певним гумором робить висновок про винахідливість простих людей, їх вміння шукати і знаходити вихід із складних життєвих ситуацій.

Проілюстрував видання художник і мистецтвознавець Юхим Михайлів (1885-1935), який гармонійно поєднав шрифтові та орнаментальні елементи оздоблення, а також штрихування як один із провідних засобів художньої виразності та графіки.

 
Борис Грінченко. Непокірний. Харків: Книгоспілка, 1928
В оповіданні йдеться про історію нетривалої боротьби нового сільського вчителя з місцевою сільською елітою (волосний старшина, писар, староста, поліцейський урядник та деякі селяни), якій не сподобалася незалежність вчителя і його  наполегливість у відстоюванні прав учнів на якісну освіту. Оповідання красномовно свідчить про те, в яких важких умовах доводилося працювати творчим, ініціативним і відповідальним педагогам, які намагалися створити всі умови для освіти селянських дітей.
Оповідання ілюстроване 6 малюнками. На титульній сторінці зазначено, що це видання Державний науково-методичний комітет НКО УСРР  по Секції соціального виховання дозволив до вжитку в книгозбірнях установ соцвиху. Тираж 15000.

Борис Грінченко. Сопілка. Казка з малюнками. Київ: Друкарня В.П.Бондаренка та П.Ф. Гніздовського, 1914.

У віршованій казці «Сопілка», написаній у 1889 на основі давньої народної казки-легенди, Борис Грінченко використав образи-символи хати, калини, сопілки, дівчини Галі, які створюють в уяві читача цілісну картину українського селянського життя та способу мислення. «Сопілка» є зразком соціально-побутової казки і має дидактичне спрямування: зло, а саме заздрість сестер, призводять до злочину, брехні. Але за кожне зло людина отримає покарання: злочин – викрито, а сестер прокляли батьки та вигнали з села. У казці Б. Грінченко порушує проблеми призначення людини на землі, свободи вибору між добром і злом, взаємин людей у родині, заздрості, яка спричиняє злочин. Проілюстрував видання художник і мистецтвознавець Юхим Михайлів (1885-1935).

Борис Грінченко. Хатка в балці. Кооперативне видавництво «Рух», 1927. 

В оповіданні  поєднано описи природи з психологічним станом людини. Ілюстрації виконав Петро Лапин (1887–1937), український художник, ілюстратор дитячих книг. В композиційно продуманих та детально пророблених за допомогою різних прийомів штрихування ілюстраціях художник приділяє значну увагу сюжету, зображенню інтер’єрів та одягу героїв.