All day
17.03.2022
#ПедагогічнийКалендар2022
Федір (Хведір) #Вовк: 175 років
Сьогодні виповнюється 175 років від дня народження українського антрополога, етнографа, археолога, археографа, музеєзнавця, видавця Федора (Хведіра) Вовка.
Народився Хведір Вовк 17 березня 1847 року в селі Крячківка на Полтавщині. Навчався у Ніжинській гімназії, згодом вступив до Новоросійського університету в Одесі, а за два роки перевівся на навчання до Київського університету святого Володимира. Співпрацював із Михайлом Драгомановим, Сергієм Подолинським, Миколою Зібером в українській революційній газеті «Кіевский телеграфъ». Став одним із засновників Південно-Західного відділу Російського Географічного Товариства, також був членом «Старої Громади». Брав участь у археологічних розкопках влітку 1875-го та 1876-го років у Київській та Волинській губерніях.
Після виходу Емського указу, щоб уникнути переслідувань Хведір Вовк переїхав до Женеви. Там він допомагав Миколі Драгоманову у підготовці до видання перших номерів журналу «Громада». Проте через злидні та хвороби, тугу за родиною через два роки повернувся до Києва. У 1887 році переїхав до Парижа, де здобув антропологічну освіту, захистив докторську дисертацію з порівняльної антропології. Там розпочав свої перші антропологічні та етнографічні дослідження українців.
Після заснування в Парижі Російської вищої школи суспільних наук Вовка обрали професором антропології та етнографії. Він часто приїздив до Львова, де протягом 1903-1904 років влітку читав курси етнографії та антропології у Вільному українському університеті. Як дійсний член НТШ був заступником голови Етнографічної комісії Історично-філософічної секції НТШ, а згодом очолив її. Хведір Вовк був активним популяризатором української культури в Європі, одним з перших дослідників палеолітичних пам'яток на території України (Мізинська стоянка, зокрема). Майже 40 років проживав за межами України.
На засіданні Вченої ради Київського університету 18 березня 1918-го року Хведора Вовка було обрано завідуючим кафедрою географії та етнографії. У червні він виїхав до України, але в дорозі захворів на грип і 29 червня 1918 року помер у м. Жлобин (Білорусія) .
Хведір Вовк у своїх дослідженнях сперечався з теоріями ряду російських істориків, що відносили Україну до лише однієї з етнічно-географічних областей південно-західної Росії, й заперечували існування української європейської нації з окремою мовою і відмінною від відсталої російської європейською високорозвиненою культурою. У своїх численних працях з археології, антропології та етнографії вчений довів, що українці — слов'янський народ, з окремішим антропологічним типом котрий має цілком оригінальні етнографічні особливості. Він проводить тезу про кардинальні відмінності українців від росіян і відзначає натомість беззаперечні свідчення величезної кількості спільних рис громадян України з цивілізованими європейськими народами.
З урахуванням публіцистичних статей спадщина Ф. Вовка нараховує 628 праць, виданих по усьому світу переважно іноземними мовами. Він - автор праць «Антропологічні особливості українського народу», «Етнографічні особливості українського народу», в яких обґрунтував, що українці - окремий слов'янський народ зі специфічним домінуючим антропологічним типом.