All day
16.03.2022
Друзі, в час випробувань для нашої країни і нації ми продовжуємо реалізовувати проєкт присвячений видатним постатям в історії української освіти, науки та культури. Ми вшановуємо особистостей, які зробили колосальний внесок у розвиток нашої мови, культури і становлення державності.
140 років тому в цей день у Харкові народилася Христина Олексіївна Алчевська, українська письменниця, поетеса, педагогиня, донька Христини Данилівни Алчевської. Освіту здобула у харківській Першій дівочій гімназії та на вчительських курсах у Сорбонні в Парижі. Христина Алчевська-молодша багато вчителювала: викладала українську та французьку мови у середніх і вищих навчальних закладах Харкова; з 1903 працювала в недільній школі своєї матері, де, попри загальну заборону, читала учням українські книжки. Одночасно працювала у видавничому комітеті Харківського товариства грамотності, планувала створити новий підручник з української літератури для трудової школи.
Не менш активною була й громадська та культурно-просвітницька діяльність Христини Алчевської. У роки Української революції 1917-1921 років діячка брала активну участь в організації й проведенні мітингів і страйків учнів середніх шкіл, мала зв’язки з підпіллям. Тоді ж написала низку художніх творів, в яких засуджувалазазіхання на українську державність. Її вірші друкувалися майже в усіх тогочасних українських періодичних виданнях: «Хлібороб», «Рідний край», «Громадська думка», «Літературно-науковий вісник» та ін. Збереження української державності і національне відродження Христина Алчевська вбачала, насамперед, у вихованнідітей та молоді на національнім грунті. Педагогиня проводила активну роботу в учнівських гуртках. Протягом тривалого періоду ця робота була виключно культурницькою, спрямовувалася на формування знань з рідної мови, літератури, історії, прищеплення любові до України.
Христина Олексіївна Алчевська залишила величезну рукописну спадщину (близько 4 тисяч творів), значна частина якої зберігається у відділі рукописів Інституту літератури НАН України та у Національній бібліотеці ім. В. Вернадського.