All day
27.01.2022
190 років від дня народження Льюїса Керрола (1832–1898), англійського письменника
«Кращий спосіб пояснити – це самому зробити!»
Цей вислів належить творцю казок про Алісу – Льюїсу Керролу, який народився 27 січня 1832 в селищі Дерсбері (графство Чешир) у родині священника. Початкову освіті здобу вдома, а у дванадцять років його віддали у школу – спершу річмондську, а потім у знамениту Реґбі. У дев’ятнадцятирічному віці Чарльз Латвідж Доджсон (справжнє ім’я) вступив до Оксфордського університету у коледж Христової церкви. Закінчив його з відзнакою за двома факультетами: математики та класичних мов. У цьому ж коледжі він і попрацював професором сорок сім років (з 1851 по 1898).
У 1861 Керрол прийняв духовний сан і став дияконом англіканської церкви. Мав багато захоплень: малював олівцем або вугіллям, мріяв стати художником. Навіть відіслав серію своїх малюнків у «Гумористичний додаток до «Таймс». Пізніше справою свого життя він назве фотографію. На думку фахівців, Керрол був одним із найкращих фотографів XIX ст. Прославився i як чудовий винахідник. Винайшов: книжкову суперобкладинку, дорожні шахи, триколісний велосипед, електричну ручку, мнемонічну систему для запам’ятовування імен та дат, а ще ніктографію – інструмент для письма в темряві. Йому приписують винаходи величезної кількості іграшок та сюрпризів, замінника клею і багато іншого. Також вiн вигадував математичні головоломки i сам же їх вирішував. У 1893 Керрол випустив окремою книгою свої «Математичнi курйози». Увійшов в історію літератури як автор «нісенітниць», в тому числі віршиків для дітей, в яких було «запечене» їх ім’я, акровірші.
У 1862 на пікніку, прогулюючись з трьома cестричками, Лорiною, Алісою і Едіт Лідделл, доньками декана коледжу, в якому письменник працював, він розповів їм неймовірну історію про маленьку дівчинку, яка опинилася в країні чудес. Так народились його найвідоміші твори «Аліса в країні чудес», опублікована у 1865, та «Аліса в Задзеркаллі», яка вийшла у 1871 під псевдонімом, оскільки він соромився за свій витвір. Її переклали 125 мовами світу, зняли 40 екранізацiй, включаючи анімаційні версії, а художники з усього світу намалювали понад мільйон картин, на яких зображені епізоди з легендарної казки. Серед них – Сальвадор Далі, який створив 13 акварелей до різних ситуацій з книги. Аліса в Країні Чудес увійшла до списку 12-ти «символів англійської культури», складеного Міністерством культури і спорту Великобританії.
Льюїс Керрол помер 1898 у віці 66 років. Коли скласти докупи всі його книжки, то набереться близько двохсот томів – ціла бібліотека. На його честь названий астероїд – 6984 Льюїскеррол.
Усім охочим дізнатись більше про життя і творчість Льюїса Керрола, радимо переглянути матеріали «Вічна казка Льюїса Керрола» від Сумська обласна бібліотека для дітей https://sodb.sumy.ua/img/metod/dovidka/201701.pdf