My Calendar

Week of Апр 18th

Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье
13.04.2020
14.04.2020
15.04.2020(1 event)

All day: Макс Вертгеймер: 140 років

All day
15.04.2020

140 років від дня народження Макса Вертгеймера (Max Wertheimer; 1880–1943), німецького психолога, засновника гештальтпсихології

 

Макс Вертгеймер народився 15 квітня 1880 в Празі у родині директора бізнес-коледжу. Середню освіту здобув у приватних школах Праги, а потім вступив до Карлового університету. Після його закінчення виїхав до Німеччини, де вивчав філософію і психологію. Вертгеймер займався різними проблемами психології: вивчав пацієнтів з повною або частковою втратою мови, розробляв методи контролю показань свідків, а також проводив експерименти із зоровим сприйняттям людини.

У 1910 його зацікавив феномен удаваного руху. Предметом дослідів служили найпростіші випадки удаваного руху, які простежуються при спостереженні одного предмета в різних положеннях.В результаті експериментів Вертгеймер заклав основу майбутньої теорії гештальтпсихології.Назва цього напряму походить від слова «гештальт» (нім. Gestalt – форма, образ, структура). Психіка, вважав Вертгеймер і інші представники цього напряму, повинна вивчатися з точки зору цілісних структур (гештальтів). Центральним для них стало уявлення про те, що основні властивості гештальта не можна зрозуміти шляхом підсумовування властивостей окремих його частин. Ціле принципово не зводиться до суми окремих його частин, більше того, ціле – це зовсім інше, ніж сума його частин. Саме властивості цілого визначають властивості окремих його частин. Так, музична мелодія не може бути зведена до послідовності різних музичних звуків.

У 1923 Макс Вертгеймер одружився зі своєю студенткою Анні Каро. А ближче до війни, як і багато його співвітчизників, переїхав до Сполучених Штатів. У Нью-Йорку він викладав в Новій школі соціальних досліджень. Єдиний відносно повний виклад його теорії – книга «Продуктивне мислення», яка побачила світ за кілька тижнів до смерті автора. В цій книзі Вергеймер писав: «Мислення спрямовується бажанням, прагненням дійти до істини, виявити структурне ядро, докопатися до джерел ситуації; перейти від невизначеного, неадекватного ставлення до ясного, прозорого бачення основного протиріччя в ситуації; довести себе до такого стану, коли проблема захоплює повністю». І дійсно, він сам довів себе до такого стану, що проблема феномена уявного руху захопила його цілком. Це й призвело до основи майбутньої класичної теорії гештальтпсихології.

Макс Вертгеймер помер 12 жовтня 1943. Він не закінчив своїх досліджень, але, тим не менш, залишився в історії психології як засновник гештальттеорії, спочатку названої теорією Вертгеймера. Його послідовники – Курт Левін, Курт Коффка і Вольфганг Келер – більш детально розробляли цю теорію в різних напрямках.

16.04.2020
17.04.2020
18.04.2020(1 event)

All day: Уляна Кравченко: 160 років

All day
18.04.2020

УлянаКравченко (справж. – Юлія Юліївна Шнайдер) народилася 18 квітня 1860 в містечку Миколаєві (нині Львівська область)в родині повітовогокомісара, німця за походженням.Початкову освіту Юлія здобувала вдома, а потім навчалася у Львівській учительській семінарії (1877–1881).Вона одержала посаду вчительки в селі Бібрці на Львівщині.Молода вчителька всі сили віддає школі, працює над своєю самоосвітою, готується до кваліфікаційного екзамену на вчительку середньої школи, однак згодом вона захоплюється літературою.

Понад десять років родина Шнайдерів мешкала в Миколаєві в будинку письменника Миколи Устияновича. Звісно, що це сприяло пробудженню її літературного таланту.Вона взялася до вивчення української літературної мови за творами Федьковича, Котляревського, Марка Вовчка. Найбільше враження на неї справили поезії І.Франка.Саме І.Франко допомагав у виданні перших творів письменниці – віршів та оповідань, упорядкував і підготував до друку першу її збірку, що вийшла 1885, і видав власним коштом другу.Завдяки його клопотанню, УлянаКравченко перебралася до Львова, де почала викладати в шестикласній українській школі для дівчат.Деякий час У.Кравченко працює вчителькою в родині одного поміщика в с.Руденки на Львівщині, потім учителює два роки в с. ДолішнійЛужок на Дрогобиччині, де одружується з місцевим учителем, а з 1888 по 1920 з невеликими перервами викладає в школі с.Сільці на Дрогобиччині.

Після виходу першої збірки «Primavera» поетеса здобула популярність серед читачів. В ній письменниця мовби заявила про рівність жінок у правах з чоловіками. У 1887 опублікувала збірку нарисів автобіографічного характеру «Спогади вчительки», де на основі власного досвіду роботи в школі розповіла про занедбаний стан народної освіти в Галичині і важку долю вчителя зокрема. Брала активну участь у жіночому емансипаційному русі Галичини.У 1891 вийшла друком поетична збірка «На новий шлях» вже під псевдонімом Уляна Кравченко, де вміщено вірші, насичені громадсько-політичними та патріотичними мотивами. Їй належать поетичні книжки: «В житті є щось»(1929), «Для неї – все!» (1931); збіркивіршів – «Проліски», «В дорогу»(1921), «Лебедина пісня»(1924), «Шелести нам, барвіночку»(1932).У.Кравченко близько двадцяти п'яти років писала твори для дітей у ж. «Дзвінок» (1890–1914). її поезії для дітей та юнацтва виховували пошану до праці, любов до рідної природи. Авторка багато уваги приділяла прищепленню читачам поваги до науки й освіти.

У.Кравченкопомерла 31 березня 1947в Перемишлі, де й похована.

19.04.2020