My Calendar

Week of Июн 13th

  • Борис Грабовський: 120 років

    Борис Грабовський: 120 років

    All day
    08.06.2021

    8 червня 1901 народився видатний український вчений-фізик, винахідник, першовідкривач електронного телебачення ‒ Борис Грабовський.

     

    Телебачення. Нині буденна для людства річ. А майже 100 років тому це радше здавалося фантастикою. Науковці й ентуазіасти з усіх країн світу працювали над створенням «дальнобачення», однак зробити одне з найбільших відкриттів ХХ ст., створити електронну систему передачі на відстань рухомого зображення, вдалося саме українцю – Борису Грабовському!

     

    10 фактів з життя генія телебачення:

    • Був сином видатного українського поета Павла Грабовського.
    • Ім’я Борис отримав на честь українського мовознавця Бориса Грінченка, з яким близько товаришував його батько.
    • Ще в дитинстві навчився виготовляти вибухові речовини для феєрверків, стріляти з вогнепальної зброї, захоплювався конструюванням.
    • Живучи поблизу будинку для сліпих і спостерігаючи за цими людьми, винайшов віброфосфенний апарат “Камертонний телефот” для бачення сліпих та апарат для глухонімих.
    • За освітою був педагогом. Закінчив Киргизький державний педінститут. Викладав фізику, згодом вів гуртки моделювання.
    • Перш ніж здійснити своє найбільше відкриття, Борис Грабовський декілька разів облишав дослідження. Перешкодами на шляху вченого були: брак коштів, непорузуміння з радянською владою, політичні переслідування родини.
    • 26 липня 1928 на практиці реалізував ідею електронного передавача на відстані (телефота), зробивши одне з найбільших відкриттів XX ст., що має наймасовіше використання.
    • Серед винаходів Бориса Грабовського були: малолітражний вертоліт і трикрилий планер. Загалом ‒ 50 авторських свідоцтв на винаходи і 12 патентів.
    • Учений був прекрасним лектором і оповідачем, автором кількох науково-фантастичних романів, казок.
    • Першість Грабовського у створенні телевізійної передачі за допомогою електронних телевізійних пристроїв визнав увесь світ, зокрема й такі організації, як ЮНЕСКО та Міжнародна асоціація радіотехніки й електроніки.

    Лише злочинна радянська влада не поспішала поціновувати генія, обрікши Бориса Грабовського на нужденне життя на схилі літ та боротьбу з важкою недугою.

  • Джеймс Максвелл: 190 років

    Джеймс Максвелл: 190 років

    All day
    13.06.2021

    190 років від дня народження Джеймса Максвелл (James Clerk Maxwell; 1831–1879), англійського фізика

     

    Якщо запитати думку відомих учених, кого б можна назвати серед найвидатніших учених-фізиків, то серед них обов’язково буде Джеймс Максвелл. Він народився 14 червня 1831 в м. Единбург. Навчався в Единбурзькій академії-гімназії, а потім в Единбурзькому і Кембриджському університетах. Присвятивши себе фізиці, він вже у 23-річному віці читає лекції з гідравліки і оптики, завершує експерименти з теорії кольорів. У травні 1861 на лекції в Королівському інституті демонструє першу у світі кольорову фотографію. У 1864 тридцятитрьохрічний Максвелл вперше використав словосполучення «електромагнітні хвилі». Створивши нову теорію електромагнетизму – теорію електромагнітного поля, він виклав її в науковій праці «Трактат з електрики та магнетизму», уточнивши, що електричний струм утворюється незарядженими частинками, а заряд – це надлишок цих частинок. Рівняння Максвелла для електромагнітного поля описують поширення світла у середовищі. І до сьогодні модель електромагнітного поля, запропонована Максвеллом у 1864, залишається неперевершеним інструментом дослідження електромагнітних, зокрема оптичних, явищ і розрахунку пристроїв та систем на цих явищах.

    Джеймс Максвелл і Христіан Мор започаткували використання теореми робіт для обчислення переміщень у пружних системах. Дослідники отримали відому формулу для визначення переміщень у пружній фермі за заданими внутрішніми зусиллями, яка надала можливість зручного розрахунку статично невизначуваних систем.

    У 1873 Максвелл обґрунтував тиск передавання, перетворення та приймання оптичного випромінювання світла на тіла з позиції створеної ним електромагнітної теорії світла і навіть розрахував величину тиску. Написав низку праць: «Про фізичні лінії сил», «Динамічна теорія електромагнітного поля», «Теорія теплоти» та ін., присвячені електродинаміці, молекулярній фізиці, загальній статистиці, оптиці, механіці, теорії пружності.

    Останню свою публічну лекцію «Про телефон» прочитав у 47-річному віці, а 5 листопада 1879 у віці 48 років помер і був похований у дворі невеличкої церкви, побудованої на його кошти.

    За своє коротке життя Джеймс Максвелл заслужив авторитет серед відомих фізиків. Нільс Бор, який запропонував світу життєздатну модель атома речовини, на відзначенні 100-річного ювілею Джеймса Клерка Максвелла в 1931 сказав: «Наукова мова Ньютона і Максвелла залишиться мовою фізиків на всі віки»…

    Детальніше у публікаціях:

    Баранов М. Джеймс Клерк Максвелл и теория электромагнитного поля. Електротехніка і Електромеханіка. 2005. №1. С.5-8 http://library.kpi.kharkov.ua/files/JUR/eie_2005-1.pdf

    Карцев В. Максвелл. Жизнь замечательных людей. Серия биографий. М.: Молодая гвардия, 1974. 336 с. https://www.eduspb.com/public/books/byograf/maksvell.pdf