All day
25.06.2023
25 червня виповнюється 125 років від дня народження Тетяни Федорівни Бугайко — української педагогині, літературознавиці, методистки, першої жінки-доктора педагогічних наук в Україні.
Народилася Тетяна Бугайко 25 червня 1898 року в Єревані. У 1907 році вступила до Роменської жіночої гімназії (Сумщина), до вступу в яку готувалася самостійно. У 1915 році закінчила навчання у гімназії з золотою медаллю та вступила на історико-філософський факультет Вищих жіночих курсів у москві. У 1917 році вона повертається на Сумщину і влаштовується вчителькою підготовчого класу Роменського реального училища.
З перших років вчителювання Тетяна Бугайко бере активну участь у громадському житті, друкує статті у місцевій пресі. З 1925 року викладала українську мову та літературу у Роменській середній школі. 1931 року без відриву від роботи закінчила Полтавський інститут соціального виховання, 1935 — Ніжинський педагогічний інститут. З 1936 року працює науковою співробітницею Українського науково-дослідного інституту педагогіки. Викладає у Київському педагогічному інституті з 1939 року і за сумісництвом — у середній школі № 59. За успіхи в галузі народної освіти Тетяні Федорівні одній з перших в Україні було присвоєно звання Заслуженої вчительки (1940 р.).
Працюючи в Українському науково-дослідному інституті, Тетяна Бугайко в 1946 році успішно захистила кандидатську дисертацію.
У 1951 — 1954 роках працює головною редакторкою журналу «Література в школі» (надалі «Дивослово»), редакторкою республіканського науково-методичного збірника «Методика викладання літератури».
У 1957 році діячці був присуджений науковий ступінь докторки педагогічних наук, а наступного року — звання професорки. Варто зазначити, що Тетяна Бугайко стала першою в Україні жінкою-докторкою педагогічних наук. З 1957 року завідувала кафедрою методики мови і літератури Київського педагогічного інституту ім. О. М. Горького.
Померла педагогиня 25 жовтня 1972 року у Києві, похована на Байковому кладовищі.
Творчість та наукова діяльність.
У творчій співдружності з чоловіком Федором Бугайком Тетяна Бугайко написала понад 200 праць на методичні і літературні теми, видала 65 книжок, підручники з української літератури. Серед ґрунтовних праць подружжя Бугайків можна виокремити такі: «Вивчення творчості Лесі Українки в середній школі», «Українська література в середній школі. Курс методики», «Майстерність учителя-словесника», «Бесіди з молодими словесниками в 5 і 6 класах», «Навчання і виховання засобами літератури».
У фондах Педагогічного музею України зберігається архів Т. Бугайко, що його особисто зібрала і заповідала передати до музею педагогиня. Це понад 200 одиниць зберігання: особисті речі (серед яких – робочий стіл, книжкова шафа, друкарська машинка, годинник), документи, матеріали педагогічної, наукової та громадської діяльності, фотографії, листи, книги з дарчими підписами, рукописи.