17.12.2024 р. відбувся вебінар, присвячений життю та діяльності Пелагеї Литвинової-Бартош (1833-1904), педагогині, фольклористки та етнографині.
Головна спікерка вебінару:
- Оксана Анісімова, завідувачка Громадського історико-етнографічного музею Пелагеї Литвинової-Бартош (с. Землянка на Сумщині).
З цікавого інформативного виступу О. Анісімової учасники вебінару дізналися про те, що Пелагея Литвинова-Бартош поєднувала родинне життя (виховала 10 дітей) із активною громадською та педагогічною діяльністю:
- заснувала у Києві приватну початкову школу та створила посібники «Азбука для народних шкіл» і «Оповідання для дітей», які стали взірцем доступної й цікавої освіти для малечі;
- застосовувала методику К. Ушинського, поєднуючи навчання читання, письма й лічби у захопливий та ефективний спосіб;
- була активною дослідницею української етнографії, збирала матеріали з народних звичаїв, ремесел, кулінарії, опублікувала низку статей і праць, зокрема «Весільні обряди і звичаї у селі Землянці».
Також пані Оксана розповіла про заснування та різнобічну діяльність Громадського історико-етнографічного музею Пелагеї Литвинової-Бартош у с. Землянка на Сумщині, про спілкування з її нащадками, зокрема з праправнуком педагогині Ігорем Ковальовим, офіцером ЗСУ, учасником російсько-української війни, який загинув у квітні 2024 р.
Спікери:
- Наталя Петрощук, к. пед. н., доцентка Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету Бориса Грінченка;
- Оксана Матвійчук, к. пед. н., доцентка Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету Бориса Грінченка;
- Олександр Міхно, д. пед. н., директор Педагогічного музею України;
Учасники вебінару – 19 науково-педагогічних, педагогічних, бібліотечних та музейних працівників Києва, Білої Церви, Рівного та Сумської області.
Організатори: Інститут післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, Педагогічний музей України
Вебінар проведено в межах навчального модуля «Українська педагогіка в персоналіях».