All day
15.03.2023
Надія Гов’ядовська (1893-1971), українська пегагогиня, авторка букварів
Народилася Надія Олександрівна Гов’ядовська 15 березня 1893 в Києві. З 1912 почала вчителювати. В 1940-59 працювала інспектором-методистом міністерства освіти УРСР, укладала навчальні програми та методичні листи для вчителів початкової школи. У фондах музею зберігаються примірники таких видань за редакцією Н.Гов’ядовської. В «Програмах початкової школи» (1953) зазначено: «Українська мова є основним предметом навчання в початковій школі. У процесі занять учитель пробуджує й виховує у дітей любов до української мови, української літератури і народної творчості».
1941 отримала звання Заслуженої вчительки УРСР.
Надія Гов’ядовська впродовж 12 років входила до редакційної колегії журналу «Українська мова в школі», перший номер якого побачив світ у березні 1951 (детальніше - http://pmu.in.ua/nogroup/duvoslovo/). В журналі публікувалися її статті: «Підручники з української мови і читанки для початкових класів» (№3, 1952), «Обговорення проекту програми з української мови для 1-4 класів 8-річної школи» (№1, 1959) та ін.
У статті «Підручники з української мови і читанки для початкових класів» Н. Гов’ядовська зазначає: «Починаючи з букваря, у підручниках треба передбачати поширення словника учнів, не боятися вводити нові слова, не уникати їх, а планомірно вивчати, підводити учнів до розуміння їх, закріпляти їх і повторювати. У читанках повинні бути пояснення слів, різноманітні завдання і вправи для роботи над словом. Характер цих завдань визначається словниковим складом певного твору і системою підручника. Це все вимагає клопіткої роботи автора над словниковим складом дібраного до підручника матеріалу». З такими міркуваннями авторка і підійшла до створення власних читанки і букваря, які з 1953 по 1970 витримали понад 10 перевидань (у фондах музею зберігається 12 примірників букварів і 8 читанок Н. Гов’ядовської).
Померла Надія Гов’ядовська 5 квітня 1971 в Києві, похована на Байковому цвинтарі.