All day
20.02.2021
130 років тому народився Борис Семенович Манжос – український педагог, дидакт, практик-експериментатор.
Б. Манжос навчався в 4-й Київській гімназії, по закінченню якої вступив на історико-філологічний факультет Київського університету Св. Володимира. В 1911 перевівся до московського університету, який закінчив у 1914.
Після закінчення Першої світової війни та Лютневої революції Борис Семенович повертається до Києва й відразу долучається до суспільно-політичного життя. У 1918 він почав працювати вчителем української мови та літератури в Київській жіночій гімназії С.В. Ігнатьєвої. Наприкінці 1921 він - завідувач школи в с. Фурси на Київщині, а трохи згодом (1922) – в с. Жуляни. До середини 1920-х років Б. Манжос обіймає посади завідувача відділу соціального виховання Київського повітнаросвіти (1922), інспектора Київського Губсоцвиху (1923), керівника педагогічної практики ВІНО – Всеукраїнського інституту народної освіти (1923), керівника кафедри дитячого руху ВІНО (1924).
З 1924 Б. Манжос брав активну участь у розбудові нової системи освіти, працював завідувачем навчальної частини в дитячому містечку «Ленінськ», поширеному на початку 1920-х типі дитячих навчально-виховних закладів.
У 1926 стає організатором першої в Україні фабрично-заводської семирічки при Київському паровозовагонному ремонтному заводі ім.Петровського і втілює в життя свою ідею поєднання школи з виробництвом.
7 лютого 1931 Борис Семенович був заарештований і звинувачений в підривній контрреволюційній діяльності. Звільнений того ж року. Після 1938 року, імовірно, був заарештований удруге та відправлений до таборів, де й загинув.
На жаль, відомості про Бориса Манжоса дуже скупі, навіть фото не збереглося. Єдина людина, котра, наскільки було можливо, дослідила його шлях і творчий спадок – Ольга Сухомлинська. Детальніше ознайомитися з біографією та творчим доробком Б. С. Манжоса можна у статті О. Сухомлинської за лінком: http://naps.gov.ua/ua/press/about_us/1348/ .