14 листопада 2012 року відбулося урочисте відкриття ювілейної виставки «Педагогічному музею України – 110 років».
Відкриваючи виставку, з вітальним словом до присутніх звернувся президент НАПН України В.Г. Кремень. На відкриття виставки завітали академіки-секретарі відділень НАПН України О.В. Сухомлинська, О.І. Ляшенко, М.Б. Євтух, директори та співробітники підвідомчих установ Академії, працівники київських музеїв, почесні гості.
Виставка складається з п’яти розділів, а концептуальна ідея ділить експозиційний простір на кілька основних частин: інформаційну, історико-педагогічну, меморіальну. Відкриває виставку інформаційна частина, де у формі плакатів подано загальну інформацію про основні віхи розвитку, місію та завдання, напрями діяльності та колектив музею.
Далі експозицію продовжують три історико-педагогічні музейні простори, які відображають основні періоди діяльності музею: «Педагогічний музей на початку ХХ століття», «Республіканський педагогічний музей УРСР» та «Сучасний Педагогічний музей України». Основою експозиції кожного простору є фрагмент інтер’єру класної кімнати (парта, класна дошка, навчальне приладдя), шкільна форма, підручники та зошити, документи про освіту відповідного історичного періоду.
У розділі «Скарбниця реліквій національної освіти», який є меморіальною частиною виставки, експонуються фотографії, документи, прижиттєві публікації та особисті речі видатних українських педагогів: Т.Г. Лубенця, С.Ф. Русової, І.П. Соколянського, О.М. Астряба, Т.Ф. і Ф.Ф. Бугайків.
Одне з центральних місць у наступному розділі — «Республіканський педагогічний музей УРСР» — займають матеріали Київського міського будинку вчителя. І це цілком закономірно, адже Педагогічний музей і Будинок учителя з 1983 року об’єднує не лише спільний дах, а й плідна творча співпраця, яка особливо активізувалася в останні роки.
Завершує експозицію розділ «Сучасний педагогічний музей України». У 1992 році музей увійшов до складу НАПН України як один із засновників Академії. Нині він входить до відділення загальної педагогіки і філософії освіти, яке очолює академік-секретар О.В. Сухомлинська.
Матеріали розділу висвітлюють різноманітні аспекти діяльності музею. Це і виставкова робота, і співпраця з науковими установами НАПН України, і наукові публікації співробітників, і діяльність за програмою зі збереження і належного функціонування наукового об’єкта «Колекція стародруків Педагогічного музею України», що становить національне надбання.
Завдяки інтерактивній формі експозиції відвідувачі виставки можуть запросто посидіти за партою початку ХХ століття, відчути себе учнем часів СРСР чи сучасним школярем. Фотографуватися – обов’язково!
Після презентації експозиції відбулося нагородження учасників виставки дипломами за підписом Президента НАПН України В.Г. Кременя, а завершилися урочистості святковим концертом.
Виставка працюватиме до 31 січня 2013 року.
Олександр МІХНО,
провідний науковий співробітник
Педагогічного музею України