30 травня 2017 року в експозиційній залі Педагогічного музею України відкрили виставку «Фонотека: навчальний вініл».
На виставці презентували ряд розділів з вініловоми навчальними платівками, які використовувалися на уроках у школах, вишах та для самоосвіти вдома. Тут зібрані фонохрестоматії з літератури, уроки англійської, французької, німецької, української мов, платівки з алгебри, геометрії, музики, історії, фізкультури, радіопередачі для дошкільнят та фонохрестоматії для початкової школи, серії «Звуки природи», «Пульс», методичні матеріали, рекомендації та правила користування платівками для вчителів, і звісно, радянські пропагандистські платівки. Найстаріша платівка на виставці датується 1952-м роком, найновіші – початком 90-х.
Виставка «Фонотека: навчальний вініл» розкриває феномен навчальної платівки, яка ще декілька десятиліть тому масово випускалась та використовувалась у навчальних цілях. Ідея використовувати вінілові платівки, як допоміжний засіб навчання з’явилася майже одночасно із винайденням грамофону. Уже у перші десятиліття ХХ століття з’являються перші навчальні платівки та фонотеки у Європі, згодом набувають поширення і у нас. На початку 70-х років ХХ століття на території СРСР нараховувалося близько 70 найменувань звукових посібників загальною кількістю більше ніж 4 мільйони грамплатівок. Наявність такої кількості платівок давала можливість створювати окремі звукові фонотеки, де платівки розміщувалися за розділами, відповідно до предметів, що давало можливість систематизувати їх та зручно використовувати звукозаписи на уроках.
З винайденням компакт-диску можна вже говорити про смерть вінілової платівки. У 90-х усі масово почали їх позбуватися, а заводи різко зачинятися. Навчальні заклади теж не стали винятком та часто викидали свої вінілові фонотеки. Тому усі платівки, що представлені на виставці, потрапили у Педагогічний музей із міста Кропивницького, завдяки співробітниці музею, яка їх зберегла та охоче передала у фонди музею.
Виставка працюватиме протягом усього літа 2017 року, усі платівки під час роботи виставки можна прослухати. Чекаємо на Вас.