Два роки тому в травні виповнилось 150 років від заснування в Одесі Новоросійського Імператорського університету. Базою для створення цього навчального закладу став Рішельєвський ліцей, заснований 200 років тому.
14 травня 1817 року в Одесі було створено престижний навчальний заклад закритого типу — ліцей. Назвали його на честь генерал-губернатора краю Армана Еммануеля дю Плессі Дюка де Рішельє, який заснував у місті шляхетний інститут (1805) та комерційну гімназію (1806). На основі їх і було організовано ліцей. Складався він з 5-ти класів – підготовчого і 4-х гімназійних – граматики, словесності, риторики, філософії та математики. 1826 р. посаду директора обійняв відомий український педагог і освітній діяч Іван Орлай (1771–1829). Він розробив новий проект ліцею, який передбачав перетворення його на вищий навчальний заклад.
При ліцеї діяли гімназія, відділення для підготовки вчителів для повітових і комерційних шкіл, велика бібліотека, хімічна лабораторія, ботанічний сад, фізико-математичний і технологічний кабінети.
Реорганізація ліцею та рівень викладання в ньому підготували ґрунт для відкриття на його базі 1856 р. Новоросійського університету (нині Одеський національний університет) з ініціативи Миколи Пирогова, який 1856–1858 був попечителем Одеського навчального округу.
Діяльність ліцею висвітлювалась у першому друкованому органі міністерства освіти Російської імперії — «Журнале департамента народнаго просвещения» (СПб, 1821-1824).
Так, у №6 за 1823 рік знаходимо повідомлення про передачу ліцею з відомства попечителя Харківського навчального округу до управління Генерал-лейтенанта графа Вітте. А у номері за грудень 1822 року міститься інформація про дозвіл приймати учнів до закладу не тільки у підготовчий клас.
Також заснування ліцею відображено в стаціонарній експозиції Педагогічного музею України.
Старший науковий співробітник Степанович Кіра