My Calendar

Week of Июн 6th

Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье
06.06.2022(2 events)

All day: Антоній Добровольський: 150 років

All day
06.06.2022

150 років від дня народження Антонія Добровольського (Antoni Bolesław Dobrowolski; 1872–1954), польського геофізика, метеоролога, педагога

 

Антоній Болеслав Добровольський народився 6 червня 1872 у селі Дворшовиці-Костельні. Сім'я була небагатою, тому він із 12-річного віку, бувши учнем гімназії у Варшаві, заробляв собі на прожиток репетиторством, навчаючи молодших школярів. Одночасно брав участь у роботі соціалістичних «самоосвітніх гуртків», став членом партії «Другий пролетаріат», за що  був заарештований царською владою, ув’язнений та відправлений на Кавказ.  Звідти йому вдалося втекти у Швейцарію, де він почав здобувати вищу освіту, а ще через рік, у 1895, опинившись у Бельгії, вступив в університет міста Льєж.

Ще бувши студентом біології, фізики та хімії Льєзького університету, А. Добровольський взяв участь у Бельгійській антарктичній експедиції (18971899) як помічник метеоролога. Спочатку Генрик Арцтовський, який відповідав за фізичні спостереження, безуспішно переконував командира експедиції Адрієна де Жерлаша взяти його з собою, але коли судновий лікар і один матрос звільнилися, з Добровольським підписали контракт на роботу матросом. Однак уже в березні 1898 значні наукові успіхи Добровольського спонукали де Жерлаша офіційно клопотатися про нього. Тоді ж експедиційний корабель «Бельжика» затерло льодами у морі Беллінсгаузена; учасники експедиції провели першу, 13-місячну зимівлю в Антарктиді. Таким чином, Добровольський разом з Арцтовським були першими, хто провів цілорічні метеорологічні та гідрографічні спостереження Антарктики. Крім того, він вивчав кристалографію льоду та світлові явища в льодових хмарах. Ці дані дозволили йому написати монументальний трактат про кристалографію льоду та снігу. Він також є автором єдиної оригінальної польської праці про полярні експедиції.

Після повернення з Антарктики Добровольський працював у бельгійському полярному бюро у Брюсселі та у Королівській обсерваторії Бельгії. 1907 на хвилі амністії для політичних емігрантів, оголошеної царем Миколою II, повернувся у Польщу, де пропрацював учителем до 1914. З 1914 до 1917 був науковим стипендіатом у Швеції, де вів дослідження атмосферного льоду та кристалографії льоду. 1917 повернувся у Варшаву. Працював у польському освітньому відомстві.

У 19271929  був директором Державного метеорологічного інституту. З 1929 до 1949 очолював Товариство геофізиків. Був ініціатором створення Варшавської сейсмологічної обсерваторії.

Окрім геофізичних досліджень, А. Добровольський займався також педагогікою. З 1927 до 1938 був професором загальної педагогіки Вільного польського університету, в 19461954 професором педагогіки Варшавського університету. Вчений вважав, що роль освітніх закладів і передусім роль вчителів і викладачів ставатиме все більш значущою, а вчительська професія має бути визнана найважливішою професією в сучасному цивілізованому суспільстві.

Помер Антоній Добровольський 27 квітня 1954 у Варшаві.

All day: Марія Підтиченко: 110 років

All day
06.06.2022

Сьогодні виповнюється 110 років від дня народження Марії Підтиченко – педагогині, науковиці, організаторки освіти, громадської діячки.

 

Марії Підтиченко відома як ректорка Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького у 1956 – 1970 рр. (нині Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова). Зусиллями Марії Підтиченко в інституті було відкрито 32 нові факультети, оновлено навчальний процес, переглянуто підхід до педагогічної практики студентів, налагоджено перші міжнародні зв’язки інституту із зарубіжними вишами та вченими.

Марія Підтиченко – одна із засновниць науково-просвітницької організації Товариства «Знання».

У творчому доробку вченої – наукові праці з психолого-педагогічних проблем вищої школи і педагогічної теорії.

Детальніше про життєвий і творчий шлях Марії Підтиченко можна дізнатися у віртуальній виставці «Енергія душі Марії Підтиченко: до 100-річчя від дня народження» на сайті Педагогічного музею України за покликанням: http://pmu.in.ua/virtual-exhibitions/energy_of_soul_of_pidtuchenko/   

07.06.2022(1 event)

All day: Іван Сікорський: 180м років

All day
07.06.2022

Іван Сікорський – психіатр, психолог, професор Київського університету Св. Володимира, громадський діяч. 

Іван Олексійович Сікорський народився 7 червня 1842 у с. Антонове Київської губернії у родині священника. Початкову освіту здобув у місцевому духовному училищі, продовжив навчання в Київській духовній семінарії. Після закінчення курсу медичних наук в університеті Св. Володимира отримав звання доктора медицини за спеціальністю патологія душевних і нервових хвороб (1872).

Іван Сікорський був редактором київського медичного журналу «Вопросы нервно-психической медицины» (1896-1905), засновником та головою низки наукових товариств. З його ініціативою у Києві засновано Лікарсько-Педагогічний Інститут для розумово-відсталих та нервових дітей. Сікорський автор понад 100 наукових праць, багатьох монографій і посібників, у тому числі близько 50 із загальної психології. Іван Сікорський перший у світовій науці почав застосовувати експеримент у вивченні дитячої психології Також досліджував психологічні аспекти суїциду.

Іван Сікорський помер 14 лютого 1919  та похований на Байковому цвинтарі в Києві. Його син Ігор Сікорський  емігрував та став видатним авіаконстурктором.

Детальніше про І. Сікорського – на нашому сайті: http://pmu.in.ua/virtual-exhibitions/до-175-річчя-від-дня-народження-сікорськ/.

 

08.06.2022(1 event)

All day: Олександр Барвінський: 175 років

All day
08.06.2022

Олександр Барвінський відомий український громадсько-політичний діяч, історик, педагог.

Народився Олександр Барвінський 1847 р. в селі Шляхтинцях Тернопільської області. Освіту здобув у Львівському та Віденському університетах. З 1868 р. Барвінський вів активну педагогічну діяльність, викладав у гімназіях Бережан, Тернополя. З 1871 працював старшим учителем Тернопільської чоловічої учительської семінарії, з 1888 ‒ професором державної учительської семінарії у Львові. Крім того, Олександр Барвінський був членом Крайової шкільної ради (1889 - 1918), обіймав посаду голови Українського Педагогічного Товариства (1891 - 1896), працював заступником голови товариства «Просвіта» (1889 - 1895), очолював Наукове Товариство ім. Т. Шевченка (1892 – 1897).                   У 1918 Олександр Барвінський був обраний державним секретарем освіти в Державному Секретаріаті освіти і віросповідань Західно-Української Народної Республіки.

Олександр Барвінський ‒ автор і упорядник підручників з української літератури для гімназій та вчительських семінарій, зокрема підручників «Виїмки з українсько-руської літератури» (1901) та «Історія української літератури» (1920). Вчений написав низку статей з проблем шкільної освіти, української історії, мовознавства, політичного життя. З 1886 р. розпочав видавати «Руську історичну бібліотеку» (вийшло 24 томи).

Помер діяч 25 грудня 1926 р. у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі.

Іменем Олександра Барвінського названо Чортківське педагогічне училище.

У селі Шляхтинці на будинку школи встановлено пам’ятну таблицю на честь Барвінського, а у приміщенні школи відкрито кімнату-музей сім’ї Барвінських.

 

09.06.2022
10.06.2022
11.06.2022(1 event)

All day: Іван Фалькiвський: 260 років

All day
11.06.2022

Іван (Іриней) Фальківський ‒ український учений, освітній і церковний діяч, письменник, викладач і ректор Києво-Могилянської академії, астроном і математик. Іван Фальківський належить до кагорти видатних діячів української культури та науки порубіжжя XVII-XVIIІ ст. Разом з Теофаном Прокоповичем вчений сприяв проникненню й популяризації в Україні найновіших досягнень західноєвропейської культури і науки, зокрема в галузі астрономії, математики та фізики.

 

Народився Іван (Іриней) Фальківський 8 червня 1762 у селі Білоцерківці на Полтавщині. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії, вищих навчальних закладах Австрії та Угорщини. Повернувшись із закордонних студій, 1783 р. був рекомендований на посаду викладача Києво-Могилянської академії.

З 1803 по 1804 рр. Іван Фальківський обіймав посаду ректора Академії.  

 

Протягом 21 року Іван Фальківський викладав у Києво-Могилянській академії алгебру, геометрію, астрономію, архітектуру, змішану математику, гідравліку, оптику, а також історію, географію, поезію, німецьку мову, філософію, теологію. Педагог ставив за мету розширити рамки програми з природничих наук і наблизити їх викладання до рівня західноєвропейських університетів. Як згадуть сучасники Фальківського, вчений виступав проти схоластики в освіті, латинізму старої академії, висував на перший план учбові предмети, що більше відповідали потребам часу, духу епохи. До таких предметів тоді належали математика, астрономія, іноземні мови.

 

Іван Фальківський був автором ряду підручників з різних дисциплін, переважно з математики та богослів’я. Викладав низку авторських курсів з астрономії, які ґрунтувалися на власних наукових дослідженнях вченого. При Михайлівському Золотоверхому монастирі вчений створив невелику обсерваторію. Практичним застосуванням набутих знань з астрономії для багатьох вихованців Києво-Могилянської академії стала активна діяльнісь у підготовці «Київських місяцесловів», щорічників, які видавав Іван Фальківський. У збірнику містилися відомості про положеннях Місяця і Сонця, про затемнення, а також статті на історичні теми. При Академії Фальківський відкрив також фізико-математичний кабінет, в якому були земні й небесні глобуси, сфери Коперніка, електрична машина, телескоп, барометр тощо. Деякі з учнів Івана Фальківського стали у майбутньому відомими педагогами-математиками як, наприклад Гнат Гловацький, Тимофій Максимовський та Трохим Ляшков.

 

Захоплювався Іван Якович також і музикою, писав музичні твори до своїх віршів. Діяч сприяв розвиткові в Академії нотного вокального співу, відновленню класу нотного співу, створив хор пришколі Михайлівського монастиря. При Києво-Могилянській академії Іван Фальківський заснував студентське Вільне піїтичне товариство (1972), метою якого було «повсякденне читання добрих книг». Там студенти могли також користуватися бібліотекою свого професора.

Таким є внесок Івана Фальківського у розвиток української педагогіки та освіти.

Постановою Верховної Ради України № 6406 «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» ювілей Івана Фальківського відзначається на державному рівні.

Рішенням Київської міської ради від 15.04.2022 260 років від дня народження Івана Фальківського відзначається на території Києва.

 

#КМДА #Департамент культури київської міської державної адміністрації.

 

Детальніше про життя і діяльність вченого можна прочитати в таких джерелах:

  1. Фальковський Іван Якимович // Українська педагогіка в персоналіях – ХІХ століття /За редакцією О. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах /. Кн.1. – Київ: «Либідь», 2005. –С. 220-224.
  2. Матвіїшин Ярослав. Науково-педагогічна діяльність Іринея Фальківського в галузі астрономії // Українське небо. Студії над історією астрономії в Україні. http://www.iapmm.lviv.ua/12/ukr_sky/ukr_sky-1/data/606-654.pdf

3. Заремба С. Вчений-просвітитель Іван Фальковський // Київська старовина. – 1992. – № 3. – С. 47-52.

12.06.2022