My Calendar

Week of Янв 27th

Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье
27.01.2020(1 event)

All day: Петро Гулак-Артемовський: 230 років

All day
27.01.2020

Сьогодні – 27 січня - 230 років від дня народження письменника, перекладача, педагога, культурно-освітнього діяча Петра Гулака-Артемовського (1790–1865).

Петро Гулак-Артемовський народився 27 січня 1790 р. в м. Городище на Черкащині в сім’ї священника. Навчався у Київській академії, але не закінчив її. Протягом кількох років учителював у приватних поміщицьких пансіонах на Волині, у приватних пансіонах Бердичева, вчителював у будинках багатих польських поміщиків.

У 1817 переїжджає до Харкова і вступає до університету вільним слухачем словесного факультету, і тоді ж, завдяки попечителю Харківського навчального округу графу Потоцькому, затверджений Радою університету лектором польської мови. З 1820 викладав також російську історію, географію та статистику. З 1818 викладав французьку мову в Харківському інституті шляхетних дівчат, а з 1827 керував навчальною частиною Полтавського інституту шляхетних дівчат. У 1821 Гулак-Артемовський здає кандидатський і магістерський іспит, захищає дисертацію та отримує ступінь магістра. Педагогічна кар’єра продовжується: у 1828 він стає ординарним професором, а з 1841 — ректором Харківського університету. Крім того, П. Гулак-Артемовський належав до засновників «Українського журналу», був членом Королівського товариства друзів науки у Варшаві.

Гулак-Артемовський широко відомий як байкар та письменник, а от його педагогічні погляди практично не досліджені. У фондах Педагогічного музею України зберігається книга М. Халанського та Д. Багалія «Историко-Филологический факультет Харьковского университета за первые 100 лет его существования» (Харків, 1908), в якій зібрані спогади про викладачів і студентів Харківського університету та їх біографії. Там міститься і стаття про Гулака-Артемовського, його біографія та інформація про його перші кроки як студента, а згодом викладача, ректора Харківського університету.

Помер П. Гулак-Аремовський 13 жовтня 1865 р. у Харкові.

Творчість Петра Гулака-Артемовського вивчають за шкільною програмою у 9 класі.

Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» 230 років з дня народження Петра Гулака-Артемовського відзначається на державному рівні.

28.01.2020
29.01.2020
30.01.2020(1 event)

All day: Григорій Честахівський: 200 років

All day
30.01.2020

Григорій Честахівський народився 30 січня 1820 в сім’ї військового поселенця в Новій Празі Олександрійського повіту Херсонської губернії (нині Кіровоградська область). В дитинстві у нього виявився хист до малювання. Першими його наставниками були сільські іконописці. Григорій Миколайович навчався в Петербурзький Академії мистецтв з 1843, а в 1854 отримав звання вільного художника історичного й портретного живопису. Честахівський виявив себе більш як художник-копіїст. Своє навчання змушений був поєднувати з чиновницькою службою, а саме служив у Департаменті військових поселень (до 1858) та в Канцелярії Капітулу орденів (до 1883).

ГригорійЧестахівськийбув одним з найближчих друзів Тараса Шевченка, знаходився з ним поруч в останні роки життя, написав спомини про поета, став ініціатором і організатором перепоховання поета на Чернечій горі. ГригорійЧестахівськийврятував від розпорошення й загибелі чимало Шевченкових речей. У своїх спогадах він детально описує весь шлях на Батьківщину а також малює сцени прощання з Кобзарем. Серед олійних робіт художника відомі: «Селянин біля труни Шевченка», «Труна Т.Г.Шевченка в дорозі», «Труна Шевченка на пароплаві в дорозі до м. Канева», «Труна Шевченка в церкві».

Свої останні десять літ життя Григорій Миколайович майже безвиїзно жив у Качанівці, де йому надав притулок український поміщик Василь Тарновський. ПомерГригорійЧестахівський в 1893 в Петербурзі, похований в с. Качанівці на Чернігівщині.

31.01.2020(1 event)

All day: Володимир Перетц: 150 років

All day
31.01.2020

31 січня 150 років тому народився видатний український мовознавець, літературознавець, фольклорист, педагог, професор Київського університету - Володимир Перетц (1870 – 1935).

Володимир Перетц був одним з перших дослідників «шевченкового вірша» та  автором понад 300 праць з історії давньоукраїнської літератури, мови та фольклору. Вченого називали «батьком» українознавства. В. Перетц – засновник відомого «Семінарію руської філології», очільник філологічної секції Українського наукового товариства та редакції «Записок» УНТ, член Наукового товариства ім.Т.Шевченка. Брав активну участь у заснуванні Української академії наук, створенні об’єднань українських науковців. Володимир Перетц  є одним з авторів офіційного звернення до уряду «Об отмене стеснений малорусского слова» (1905), в якому містилася вимога щодо права на вільне вживання і друк українською мовою. Перетц був рішучим супротивником будь-якого втручання «партії й уряду» в наукові процеси.

За свою активну проукраїнську діяльність у 1930-х рр. зазнав переслідувань,  був засланий до Саратова, де невдовзі і помер (1935). Здоров’я вченого було підірване втратою улюбленої справи та переслідуваннями.

01.02.2020
02.02.2020(1 event)

All day: Іван Пулюй: 175 років

All day
02.02.2020

175 років від дня народження Івана Пулюя (1845–1918), українського вченого-фізика, винахідника, педагога

Іван Павлович Пулюй народився  2 лютого 1845 у містечку Гримайлів на Тернопільщині. Саме він зробив перший знімок за допомогою Х-променів, які через 12 років назвали рентгенівськими. Батьки Івана Пулюя були глибоко релігійними людьми, тому свого сина готували до кар'єри священника. Спершу Іван не заперечував – закінчивши гімназію у Тернополі, вступив на теологічний факультет Віденського університету. Хоча закінчив його з відзнакою, проте від кар'єри священника відмовився. Це стало причиною розриву з родиною - відтоді вони більше не спілкувалися.

У 1875 Іван Пулюй стає стипендіатом австрійського Міністерства освіти і його відряджають удосконалювати свої професійні знання в Страсбурзький університет до професора Августа Кундта. Тут він познайомився з Вільгельмом Рентгеном, ім'ям якого будуть названі промені, відкриті Пулюєм. А разом з Ніколою Тесла Пулюй вивчав електричний струм у вакуумі.

Повернувшись зі Страсбурга до Відня, І. Пулюй все більше часу присвячує проблемам електротехніки, продовжує займатися вивченням явищ в трубках. Успіх приходить досить швидко. Фізик винаходить так звану «лампу Пулюя» – прилад, в якій був встановлений антикатод. Результати експериментів з лампою Пулюй публікує у «Віснику Віденської Академії наук» (1880–1882). На світовій електротехнічній виставці в Парижі (1881) прилад Пулюя був нагороджений срібною медаллю. Однак не зважаючи на міжнародне визнання наукових заслуг І. Пулюя, невидимі промені, які він вивчав, назвуть ім’ям його колеги Рентгена.

Іван Пулюй завжди пам'ятав про свою приналежність до українського народу і називав Україну «перлиною Європи» та вірив у її незалежність.  Оскільки Пулюй був не лише фізиком, а й теологом, то разом з Пантелемоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким працював над першим перекладом Біблії українською мовою. У 1903 р. Британське та закордонне біблійне товариство видає першу повну українську Біблію («Святе письмо Старого і Нового Завіту») в перекладі П.Куліша, І.Нечуя-Левицького та І.Пулюя.

З 1884 Іван Пулюй жив та працював у Вищій технічній школі у Празі (нині – Чеський технічний університет). Тут він створив першу в Європі кафедру фізики та електротехніки, яку очолював 32 роки, до виходу на пенсію у 1916. Через два роки, 31 січня 1918 Іван Пулюй помер, похований у Празі.

В Україні пам'ять про Івана Пулюя вшановано однойменною премією, яку присуджують раз на два роки за досягнення у прикладній фізиці. Крім того, у Києві, Львові, Дрогобичі, Тернополі та Івано-Франківську є вулиці, названі на честь видатного вченого.