My Calendar

Week of Сен 7th

  • Курт Левін: 130 років

    Курт Левін: 130 років

    All day
    09.09.2020

    130 років від дня народження Курта Левіна (Kurt Lewin; 1890–1947), німецького і американського психолога

    Курт Левін народився 9 вересня 1890 в Моґільно (тодішня Пруссія, тепер Польща) в єврейській родині середнього класу. Навчався в університетах  Фрайбурґа, Мюнхена та Берліна. 1914 захистив дисертацію з психології, а з початком Першої світової війни вступив до лав піхотної дивізії. Він воював протягом 4-х років, доки не дістав поранення в бою. 1921 Курт Левін почав викладати психологію та філософію в Психологічному інституті Берлінського університету. 1930 його запросили як гостьового професора до Стенфордського університету. Зрештою, у 1933 Левін емігрував до США.

    На дослідження Левіна істотний вплив справила гештальтпсихологія і теорія поля Альберта Ейнштейна, яку він спробував застосувати в психології. За теорією Левіна, поведінка людини – результат її постійної взаємодії з довкіллям. Він стверджував, що поведінка людини визначається всіма складовими певної ситуації, і назвав сукупність таких факторів «полем». Згідно з його теорією, людина поводиться по-різному, в залежності від сприйняття суперечності між власним Я і тиском оточення. Для повної картини поведінки людини необхідно враховувати все психологічне поле (школа, робота, церква, родина), яке Левін назвав «життєвим простором». Іншими словами, Левін вважав, що особистість живе й розвивається в психологічному полі предметів, які її оточують. А ці предмети якраз і викликають стан потреби. «Хороша погода й певний ландшафт кличуть нас на прогулянку. Східці спонукають дворічну дитину підніматися та спускатися; двері – відчиняти й зачиняти їх; дрібні крихти – підбирати їх; собака – пестити; ящик із кубиками спонукає до гри, шоколад чи тістечко “хочуть”, щоб їх з’їли», – писав психолог.

    Курт Левін є одним із засновників тренінгу. Перша тренінгова група (Т-група) зібралася в 1946, коли  Левін отримав запит від адміністрації штату Коннектикут на навчання лідерів реалізації на практиці «Постанови про справедливий найм на роботу». Так було покладено початок практиці тренінгових груп. Спочатку метою Т-груп було дослідження міжособистісних відносин і групової динаміки, проте пізніше сфери застосування тренінгу значно розширилися. А нині тренінги активно використовуються і в освітній сфері.

    К.Левін вважається батьком сучасної соціальної психології. Він був одним із перших психологів, який досліджував соціальну поведінку на основі наукових методів та експериментів. За життя Левіна було опубліковано вісім його книжок і понад вісімдесят статей.

    Курт Левін помер 12 лютого 1947 від серцевого нападу у віці 57 років.

  • Володимир Коцовський: 160 років

    Володимир Коцовський: 160 років

    All day
    10.09.2020

    Володимир Миколайович Коцовський народився 10 вересня 1860 в с.Отиневичі на Львівщині. Навчався у Львівському університеті.

    Працював учителем з 1889 у гімназії у м. Ряшів,  згодом у Львівській  академічній гімназії, в  учительській семінарії в Сокалі на Львівщині. З 1895 – доктор філософії Чернівецького університету.

    Володимир Коцовський займався дослідженням життя і творчості членів «Руської трійці», Т.Шевченка.  Був зорієнтований на «народовство». Автор статей на громадські, літературні теми та рецензій на театральні вистави, а також автор праць «Історично-літературні замітки до «Слова о полку Ігоревім»» (1893, Львів), «Література галицько-руська і Маркіян Шашкевич» (1894, Львів) та ін. У співавторстві з І.Огоновським  уклав книжку «Методична граматика руської мови для IV класу шкіл 5 і 6 класових» (1894). Упорядкував третій том «Руської історичної бібліотеки» (1884, Львів)

    Володимир Коцовський був співробітником газет і журналів Галичини: «Діло», «Зоря», «Учитель», «Записки Наукового товариства імені Шевченка» та ін. Мав псевдоніми –Корженко, Голка. З 1889 дійсний член Товариства ім. Шевченка.

    Помер В. Коцовський 11лютого1921 в Сокалі.