My Calendar

Week of Авг 26th

Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье
23.08.2021
24.08.2021(1 event)

All day: Василь Щурат: 150 років

All day
24.08.2021

150 років тому, народився Василь Щурат – видатний український педагог, літературознавець, поет і перекладач. Символічною можна вважати дату народження Василя Щурата – 24 серпня, день, коли Україна здобуде/відновить свою незалежність. Адже все своє свідоме життя митець присвятив справі розвитку української культури й освіти, брав активну участь у громадському житті країни.

Ще в юнацькі роки, залюблений у книги та поезію Василь Щурат, познайомився з Іваном Франком, Осипом Маковеєм, захопився читанням української літератури. Саме Франко спонукав Щурата зайнятися перекладами, що зрештою визначило справу його життя. Вищу освіту здобув у Віденському (де познайомився з Михайлом Драгомановим), Львівському та Чернівецькому університетах. Під керівництвом професора з Відня Ватрослава Яґіча Василь Щурат написав свою докторську дисертацію «Слово Данила Заточника. Пам’ятка староруської літератури з кінця середніх віків». Вчений знав десять мов і здійснив низку чудових перекладів, зокрема повний переклад «Пісні про Роланда» та «Слова о полку Ігоревім» українською мовою, ввів українську літературу в європейський контекст.

Чільне місце в житті В. Щурата посідала також педагогічна діяльність. Впродовж 36 років доктор наук Василь Щурат викладав у школах і гімназіях. Вчений був одним з ініціаторів створення Українського таємного університету у Львові (1921) і обраний його першим ректором (1921–1923). Студенти дуже цінували Василя Щурата як викладача. У 1921-1923 він викладав історію української літератури ІІ пол. ХІХ ст., проводив семінарські заняття з нової української літератури, недовгий час викладав також курс “Націоналізація літературної мови в українському письменстві ХVII–XIX ст.”. В архіві Василя Щурата, який зараз знаходиться в Бібліотеці ім. В. Стефаника, є прохання від студентів читати їм лекції: «Ми нище підписані сміємо просити Високоповажаного пана Професора вчити нас приватно українського письменства і теорії літературного мистецтва […]. Маючи повну надію, що Ви нашому проханню не відмовите, чекаємо на відповідь і на лекції». Студентів особливо цікавила творчість сучасних їм українських письменників, тема, яка була серед наукових зацікавлень Василя Щурата.

Крім того, В. Щурат був дійсним членом НТШ, з 1915 по 1923 очолював його, також активно брав участь в роботі «Просвіти». У червні 1929 разом з Михайлом Возняком та Філалетом Колессою був обраний дійсним членом ВУАН за спеціальністю «мова та література», але у зв’язку з репресіями в Україні зрікся звання академіка.

Останні роки життя вчений очолював Наукову бібліотеку ім. В. Стефаника і був професором Львівського Університету.

Помер В. Щурат 27 квітня 1948 у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі. 

 

Детальніше про життєвий шлях і наукову діяльність В. Щурата можна ознайомитися за посиланнями:

  1. https://lviv.com/statti/nauka-dovkola-lvova-vasyl-shchurat-taiemnyi-universytet-ta-rektor-u-v-iaznytsi/
  2. https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/serpen/24/1871-narodyvsya-poet-i-pedagog-vasyl-shchurat

 

 

25.08.2021
26.08.2021
27.08.2021(1 event)

All day: Теодор Драйзер: 150 років

All day
27.08.2021

«Життя, звівши людину на вершину благополуччя, продовжує і там дражнити й мучити її. Попереду завжди залишається щось недосяжне, вічна спокуса і вічна незадоволеність». Напевно, саме цими словами Теодор Драйзер описав більшість своїх героїв і себе загалом.

Теодор Драйзер народився 27 серпня 1871р. у невеличкому містечку Терре-Хот в сім'ї німецьких іммігрантів. У 1887р. закінчив приходську школу і переїхав до Чикаго, де розносив газети, білизну, збирав квартирну плату, працював у торговця залізними виробами і сам торгував уроздріб, підсобним робітником на залізниці, мив посуд в одному із ресторанчиків. 1889 р. вступив до університету штату Індіана, але вже через рік припинив навчання, оскільки не зміг його оплачувати.

У 1892–1894 рр. працював репортером у газетах Піттсбурга, Толідо, Чикаго і Сент-Луїса. В 1894р.  переїхав до Нью-Йорка та почав працювати редактором в музичній газеті свого брата.

Перша його книга «Сестра Керрі» побачила світ 1900р.. У творі чітко простежується традиційний для американського автора мотив грошей. Письменник описує ті ницості, на які здатна піти людина заради власного добробуту. Варто також згадати, що до появи свого першого роману Драйзер опублікував 42 статті й кілька поем. У 1911р. Драйзер публікує свій другий роман «Дженні Герхардт».

 У 1912р. в світ вийшов перший роман з трилогії «Бажання» - книга «Фінансист». Твір, в основу сюжету якого покладено біографія американського мільйонера Чарльза Йеркса, розповідає читачам історію життя Френка Каупервуда. Між публікаціями книг серії «Бажання» на прилавки вийшли «Геній» (1915), «Американська трагедія» (1925) і «Оплот» (1946). 1931р. в світ вийшла автобіографічна книга Драйзера «Зоря», де він описав своє дитинство та юність.

Драйзер будує свої твори на колосальному матеріалі спостережень і досвіду. Його мистецтво – це мистецтво точного до скрупульозності зображення, мистецтво фактів і речей. Письменник передає побут у всіх його найдрібніших подробицях: він вводить документи, іноді майже цілком взяті з дійсності, цитує пресу, докладно пояснює біржові спекуляції своїх героїв, уважно простежує розвиток їх ділових підприємств тощо.

У 1944 р. Американська академія мистецтв і літератури нагородила Т. Драйзера почесною золотою медаллю за видатні досягнення в галузі мистецтва й літератури.

Помер Теодор Драйзер від серцевої недостатності 28 грудня 1945 р. в Лос-Анджелесі (штат Каліфорнія).

28.08.2021
29.08.2021