My Calendar

Week of Мар 16th

Понедельник Вторник Среда Четверг Пятница Суббота Воскресенье
15.03.2021
16.03.2021(1 event)

All day: Адріан Прахов: 175 років

All day
16.03.2021

Сьогодні 175 років від дня народження одного із найкращих знавців давньовізантійського та давньоукраїнського мистецтва, педагога Адріана Прахова.

Народився він 16 березня 1846 в м. Мстиславль (нині місто Могильовської області, Білорусь). Навчався в Петербурзькому університеті на історико-філологічному факультеті, а також в Петербурзькій академії мистецтв. Вивчав твори стародавнього й нового мистецтва у Франції, Англії та інших країнах. У 1879, після захисту дисертації «Зодчество стародавнього Єгипту», отримав ступінь доктора.
А.Прахов викладав мистецтвознавчі дисципліни в Петербурзькому університеті (1873-1887), (1897-1903), Петербурзькій академії мистецтв (1875-1887), Київському університеті (1887-1897).
У 1880 А.Прахов переїхав до Києва, займався дослідженням настінного живопису в стародавніх церквах, вивчав пам'ятки Києва: відкрив і скопіював частину давньоруського фрескового і мозаїчного живопису у Софійському соборі та Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі. Адріан Вікторович — автор проекту художнього оформлення Володимирського собору, керівник групи художників, що здійснювала розпис собору (1884–1896), а також керівник реставраційних робіт фрескового стінопису Кирилівської церкви. Відомий завдяки археологічними дослідженнями пам'яток архітектури, займався дослідженнями на Волині, в Чернігові. З 1910 — член Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтв.
Адріан Прахов є автором однієї з перших публікацій про мистецьку спадщину Т.Шевченка. Ще в підлітковому віці А. Прахов читав його твори в оригіналі. Згодом надрукував статтю «До малюнків Т.Г. Шевченка» в журналі «Пчела» (1876), зауваживши потребу розширення уявлень про Т.Шевченка — талановитого художника.
Помер А.Прахов у Ялті 14 травня 1916.

17.03.2021
18.03.2021
19.03.2021
20.03.2021(2 events)

All day: Ісмаїл Ґаспринський: 170 років

All day
20.03.2021

170 років від дня народження Ісмаїла Ґаспринського (1851–1914),  кримськотатарського просвітителя, письменника, педагога

 

Народився Ісмаїл Гаспринський 20 березня 1851 у кримському селищі Авджікой. Під час Кримської війни родина Гаспринських переїжджає до Бахчисарая. Спочатку вихованням хлопчика займалася мати, потім його віддали до релігійної школи при мечеті – мектебе, де Ісмаїл здобув початкову освіту. Потім навчався в чоловічій гімназії в Сімферополі. В 1863 Гаспринський вступає до Воронезького військового училища, після якого – до 2-ї Московської військової гімназії, але не закінчивши повного курсу, залишає навчання.

Ісмаїл був далеким від військової справи – його цікавила літературна творчість, легко давалися гуманітарні науки. І. Гаспринський залишає військову гімназію і повертається до Бахчисарая, вирішивши присвятити своє життя справі народної освіти, адже вже тоді він гостро відчував свою національно-культурну основу, незмінним атрибутом якої був іслам. Гаспринський іде вчителювати в початкову школу. В Сімферопольській державній чоловічій гімназії після проходження спеціального іспиту юнак 1870 був удостоєний звання вчителя російської мови міських початкових навчальних закладів.

Задля розширення світогляду в 1871 вирушає до Парижа, кілька місяців у 1874–1875 І. Гаспринський проводить у Єгипті, де живе переважно в Каїрі. Досвід, отриманий під час французької та єгипетської мандрівок, багато в чому визначив його ціннісні пріоритети й подальший життєвий шлях. Отриманий досвід І. Гаспринський почав реалізовувати насамперед при розробці та запровадженні нової системи шкільної освіти спочатку для мусульман Криму, а потім і інших регіонів Російської імперії. У 1876–1884 був міським головою Бахчисарая й провів кілька масштабних реформ. Провадячи активну новаторську педагогічну роботу, І. Гаспринський розпочав реорганізацію мусульманської системи шкільної освіти. Творець звукового методу мріяв про формування національної інтелектуальної еліти, здатної зробити для свого народу значно більше за своїх батьків. Розуміючи, що основи світогляду закладаються в дитинстві, він пише і за власною редакцією видає кримськотатарською мовою численні підручники і книги, розраховані на молодих читачів. Ці видання користувалися попитом. Зокрема, його навчальний посібник «Ходжа-і-суб’ян» («Учитель дітей») був неодноразово перевиданий і став найпопулярнішим виданням у тюркомовному світі.

І.Гаспринський зробив значний внесок в теорію і практику педагогіки заснуванням новометодної школи, створенням перших національних підручників, навчальних посібників, впровадженням в шкільне життя звукового методу навчання, початком організації жіночої освіти в Криму, розробкою основ з вивчення рідної мови і літератури.

Помер Ісмаїл Гаспринський 11 вересня 1914 у Бахчисараї і був похований біля центра духовної освіти мусульман Криму – Зінджерлі-медресе. В Бахчисараї відкрито його будинок-музей, у Сімферополі з 1990 р. працює бібліотека ім. І. Гаспринського.

All day: Поль Фрес: 110 років

All day
20.03.2021

110 років тому народився Поль Фрес, французький психолог, автор праць із психології сприймання, пам’яті, емоцій, порівняльного вивчення мови, психолінгвістики та експериментальної психології.

Після навчанняя в ліцеї Поль Фрес вирішив стати священнослужителем. Але він намагався дотримуватися релігійних правил настільки суворо, що у нього постійно виникали головні болі та інші психологічні симптоми. Тому йому довелося покинути навчання на священника, але прагнення пов’язати себе з церквою не зникло. Тому він поїхав до католицького університету в Лувені, де в Інституті філософії експериментальна психологія займала важливе місце. Там він навчався з 1935 по 1938. Далі займався викладацькою діяльністю.

За свою довгу кар’єру Поль Фрес обіймав багато посад: працював в лабораторії експериментальної психології та фізіології відчуттів заступником директора (1943-1952), у 1952-1979 – директор практичної школи перспективних досліджень лабораторії експериментальної та порівняльної психології. В 1957 Фрес обіймає посаду професора експериментальної психології факультету літератури і гуманітарних наук університету Сорбонни (Париж), а у 1961-1969 – директор Інституту психології Сорбоннського університету.

Брав активну участь у створенні французької психологічної школи. З 1949 по 1960 був генеральним секретарем Французького товариства психологів, з 1962 по 1963 – його президентом.

Поль Фрес був науковим керівником багатьох студентів, чиї дослідження були пов’язані з різними галузями психології, зокрема соціальної психології, психолінгвістики, пам'яті та поведінки тварин тощо. Основний же внесок Фреса в експериментальну психологію полягає в тому, що він здійснив найважливіші експериментальні дослідження, покликані прояснити сутність сприйняття часу. Вчений дійшов висновку, що сприйняття часу є передусім сприйняттям змін і адаптацією до цих змін за рахунок управління пам'яттю.

Помер Поль Фрес уві сні 12 жовтня 1996 під Парижем.

 

21.03.2021