Всеукраїнський науково-практичний семінар «Проблеми сучасного словникарства»

5 лютого 2025 року відбувся науково-практичний семінар, присвячений сучасним проблемам словникарства. Захід об’єднав 52-х наукових, науково-педагогічних, педагогічних, музейних працівників і студентів з Києва, Дніпра, Кам’янця-Подільського, Кропивницького, Львова, Рівного та Чернігова.

На семінарі було представлено широкий спектр доповідей, що охоплювали історичні, теоретичні та прикладні аспекти лексикографії. Дослідники висвітлили значення енциклопедичних словників у вивченні педагогічної спадщини, зокрема енциклопедичного біографічного словника “Педагоги України”. Окрему увагу приділили міждисциплінарним словникам, навчальним та ілюстрованим словникам у шкільній освіті, використанню енциклопедичних словників у цифрових ресурсах та їх впливу на мовну культуру. Завершили семінар дискусії про перспективи розвитку українського словникарства в умовах сьогодення.

Серед учасників – науковці Педагогічного музею України:

Олександр Міхно, директор музею, д. пед. н., представив доповідь «Енциклопедичний біографічний словник “Педагоги України” (середина ХІХ – початок ХХІ ст.) як джерело вивчення освітянського музейництва».

Вікторія Бондаренко, старша наукова співробітниця музею, презентувала дослідження «Словник термінів педагогіки, психології та шкільного адміністрування» П. Горецького у фондах Педагогічного музею України».

У програмі семінару – теми виступів

Тетяни Полюхович, зберігача фондів музею, – «Словники періоду Української революції 1917–1921 рр. у фондах Педагогічного музею України»

Валентини Єфімової, наукової співробітниці музею, – “Dictionnaire Imperial” (1766) – найдавніший багатомовний словник у фондах Педагогічного музею України”.

Незабаром очікується вихід збірника матеріалів семінару, де буде опубліковано тези доповідей учасників.

Участь наших фахівців у семінарі підкреслює важливість музейної роботи у вивченні, збереженні та популяризації історико-культурної спадщини. Педагогічний музей України не лише зберігає, а й активно досліджує та презентує унікальні фонди, що є свідченням розвитку української науки та культури.

Дякуємо організаторам заходу за можливість долучитися до фахової дискусії та поділитися своїми дослідженнями!

Захід організовано спільними зусиллями:

  • Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського
  • Педагогічного музею України
  • Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського
  • Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського