До 80-річчя від дня народження Олександра Захаренка (1937 – 2002)

Захаренко Олександр Антонович_портретОлександр Захаренко – український педагог, громадський діяч, директор авторської школи у селі Сахнівка на Черкащині.

Народився 2 лютого 1937 р. в місті Кам’янка Кам’янського району Черкаської області. Закінчив фізико-математичний факультет Черкаського державного педагогічного інституту (1959) і отримав призначення на роботу в село Сахнівку Корсунь-Шевченківського р-ну Черкаської області. Після служби в Радянській армії подальше життя О. Захаренка впродовж 39 років пов’язане з Сахнівською загальноосвітньою школою, де він до 1966 р. працював учителем математики та фізики, а з 1966 р. призначений її директором.

Засiдання педради Сахнівської школи 1980-ті рр

Засiдання педради Сахнівської школи 1980-ті рр

На цій посаді Олександр Антонович пропрацював понад 35 років. Для нього був притаманний постійний пошук нових методів, задумів, ідей, спрямованих на розвиток таланту кожної дитини. За цей час він створив нову систему громадянського, сімейного та трудового виховання, на практиці реалізував ідею школи-родини, школи, життя якої тісно перепліталося з життям села, його історією. Пошукова діяльність учнів спрямовувалася на дослідження родоводу, і результатом цієї роботи стала «Енциклопедія шкільного роду» (в 4-х томах), видана у 2000 році.

У Сахнівській школі, з ініціативи О. Захаренка та завдяки спільним зусиллям батьків і громадськості, були побудовані навчально-спортивний комплекс, танцювальний зал, ігрові кімнати, басейни, культурно-музейний центр, обсерваторія, створено музей села, започаткована шкільна багатотиражна газета.

Захаренко у шкiльному радiовузлi

Захаренко у шкiльному радiовузлi

О. Захаренко проводить урок

О. Захаренко проводить урок

У творчій спадщині О. Захаренка понад 300 наукових публікацій, в яких розглядаються проблеми естетичного виховання дітей, понад 400 творів: книг, казок, статей, виступів, методичних матеріалів, науково-педагогічних есе. За життя О. Захаренко видав дві книги: «Школа над Россю», «Поспішайте робити добро», у передсмертний рік написав три книги: «Енциклопедію шкільного року» (2001), «Поради колезі, народжені у школі над Россю» (2002), «210 шкільних лінійок» (2002).

За час трудової діяльності Олександр Антонович неодноразово обирався депутатом різних рівнів – від сільської до Верховної Ради СРСР (1986–1991), очолював радянський комітет «Педагоги за мир», обирався депутатом Всесоюзних з’їздів учителів. Протягом 1998–2002 рр. О. Захаренко був депутатом Черкаської обласної ради. Тривалий час очолював Творчу спілку вчителів Черкаської області.

Обкладинка книги Слово до нащадків О. Захаренка

Обкладинка книги Слово до нащадків О. Захаренка

Сахнiвська школа

Сахнiвська школа

О. Захаренко неодноразово відзначався державними нагородами: медалями «За трудову відзнаку», «За доблесний труд», медаллю А.С. Макаренка, орденом Леніна, знаком «Відмінник освіти СРСР», орденом «Знак Пошани», має почесне звання «Заслужений учитель УРСР» (1974), почесне звання «Народний учитель СРСР» (1983).

1989 р. О. Захаренко був обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР, а через три роки став академіком-засновником Академії педагогічних наук України (1992).

Визнанням оригінальності і новизни педагогічних ідей О. Захаренка стало те, що після його смерті Сахнівській школі було надано офіційний статус «Авторська школа О.А. Захаренка» (2002); Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького щорічно організовує Всеукраїнські Захаренківські педагогічні читання; з 2007 р. кращі вчителі Черкащини стають лауреатами обласної премії імені О. Захаренка, а Міністерством освіти і науки України запроваджено нагрудний знак «Олександр Захаренко».

Пропонуємо ознайомитися з повнотекстовими публікаціями О. Захаренка та інших авторів про нього і його школу, що зберігаються у фондах Педагогічного музею України: