У лютому 2025 р. педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського відзначатиме 50-річний ювілей. До цієї дати заплановано проведення низки заходів, які відбудуться впродовж 2024 року: виставки, музейні зустрічі, онлайн-проєкти тощо. Ця публікація про історію та сьогодення музею є прологом до відзначення 50-річчя від часу його заснування.
Павлиш… Невеличке селище, яке загубилося в неозорих українських степах. На високому пагорбі, край дороги, стоїть будинок з червоної цегли, споруджений у 1910 р. Тут містилася земська школа, а нині – це Павлиський ліцей імені В.О. Сухомлинського, у стінах якого знаходиться педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського.
Музей було започатковано відразу після того, як пішов із життя Василь Олександрович Сухомлинський. Ідея створення музеюбула реалізована у вкрай короткий термін – менш ніж за 2 роки. Цей факт розцінюємо як вияв щирої поваги і свідчення справжнього авторитету В. Сухомлинського серед педагогів. Спочатку це був меморіальний куточок, створений у школі з ініціативи вчителів, учнів та сім’ї педагога. Далі розпочався збір документів, фотографій та інших матеріалів про життя та діяльність видатного педагога-земляка. Багато ентузіастів та керівників різних установ надавали допомогу в організації музею: насамперед, це колектив учителів Павлиської школи, педагогічна громадськість Онуфріївського району Кіровоградської області та інших областей України; працівники обласного відділу народної освіти та інституту удосконалення вчителів. Зокрема, на посаді методиста інституту працювала Л. Одорожа, яка була особисто знайома з Василем Олександровичем. Вона допомогла його дружині Ганні Сухомлинській упорядкувати архів. Також Л. Одорожі доручили провести організаційну роботу зі створення тематико-експозиційного плану музею. Значну роботу з організації збору матеріалів для експозиції здійснив перший директор музею М. Литвиненко та директор Павлиської школи М. Кодак. Понад 1500 предметів (сімейну бібліотеку, особисті речі Василя Олександровича, кінофільми, рукописи, епістолярну спадщину) передала дружина педагога Г. Сухомлинська. У 1972 році павлишани й гості могли оглянути музейну експозицію, робочий кабінет Василя Олександровича та помешкання родини Сухомлинських.
19 лютого 1975 р. відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР №85 було офіційно відкрито педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського в селищі Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області. Рішенням Онуфріївської селищної ради № 393 від 2 квітня 2021 р. створено комунальну організацію «Педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області».
Музей має кілька особливостей, поєднання яких надає йому рис унікальності. Він розташований у головному приміщенні школи (де у 1940-1960-х роках були 2 класи і зала), яку 22 роки незмінно очолював Василь Олександрович. Постановою Ради Міністрів УРСР від 4.09.1970 р. Павлиській школі присвоєно ім’я Василя Сухомлинського.
У 2018 р., до 100-річчя від дня народження педагога, у приміщенні музею було проведено капітальний ремонт і оновлено експозицію із застосуванням сучасного експозиційного дизайну та освітлення. Нині музей має сучасний вигляд: оформлення інформаційних планшетів, скляні та безпечні вітрини для демонстрації особистих речей педагога, зручне обладнання для тимчасових змінних виставок, турнікети, які дають змогу представити велику кількість матеріалу на невеликій експозиційній площі. Варто звернути увагу на багатофункціональність III зали, де є сучасні модульні меблі, зокрема столи, які можна використати будь-як залежно від формату заходів. Тут є все необхідне технічне обладнання для проведення музейних зустрічей, засідань круглих стлів тощо. Ці нові засоби презентації експонатів допомагають відвідувачам безпосередньо «торкатися» спадщини педагога, обираючи те, що їх цікавить, а також значно розширюють форми і можливості роботи з відвідувачами.
Загальна експозиційна площа музею – 230 м². Експозиція музею поділяється на дві частини. Перша – педагогічна – це три експозиційні зали, де експонати розміщені за хронологічним принципом, та кімната казки.
Зала 1.
Провідна тема: Впровадження творчої спадщини Василя Сухомлинського в Україні і світі.
У центрі першої зали знаходиться бюст Василя Сухомлинського. Це авторська копія пам’ятника на могилі педагога (скульптор О. Скобліков, архітектор І. Ігнащенко). Надпис «Серце віддаю дітям», який є не лише назвою найпопулярнішої книги В. Сухомлинського, а й девізом всього його життя.
Ольга Сухомлинська та Світлана Різник, директорка музею у 2018-2020 рр.
Розділи експозиції «Дослідження педагогічної спадщини видатного педагога в Україні», «Творча реалізація ідей педагога гуманіста на Кіровоградщині», «Увічнення пам’яті В.О. Сухомлинського»
Зала 2.
Провідна тема другої зали – «Життя і творчий шлях видатного педагога-земляка Василя Олександровича Сухомлинського».
До уваги відвідувачів – фотографії дитячих та юнацьких років. Побут років дитинства відтворює етнографічний куточок з рушником, вишитим матір’ю педагога близько 100 років тому, вишиванка Василя Олександровича. Органічно доповнюють цей куточок предмети сільського побуту початку XX ст. – глечики, рубель та скриня.
В експозиції музею – карта військових дій, у яких В. Сухомлинський брав участь у роки Другої світової війни, і довідка із Центрального архіву Міністерства оборони СРСР про його бойовий шлях.
Найбільший інтерес, особливо у дітей, викликає виставка техніки, що розташована в центрі зали. Це – електромобіль, сівалка, молотарка, віялка, свердлильний верстат, які зроблені руками учнів Павлиської школи.
Друга частина цієї зали музею розповідає про В. Сухомлинського як директора сільської школи, про «Школу радості».
Між залами 2 та 3 – Кімната казки.
Це інтерактивна кімната, де часто проходять дитячі заходи, інсценізації казок. Тут можна ознайомитися з збірниками казок В. Сухомлинського. В цій кімнаті на відвідувачів чекає імпровізоване казкове царство – фрагменти відомої кімнати казок Павлиської школи, малята мають змогу на яскраво ілюстрованому турнікеті почитати казки педагога.
Кімната казки
В кімнаті казки. Леся Сухомлинська, голова Всеукраїнської асоціації Василя Сухомлинського, Тетяна Тоцька, директорка ЗДО «Ялинка» ім. В. О. Сухомлинського (м. Бровари Київської області).
Зала 3.
Провідна тема: «Творчий портрет Василя Сухомлинського».
В. Сухомлинський – творча особистість,директор школи, науковець, публіцист.
Органічною складовою музею є і меморіальна частина – квартира, де жила сім’я Сухомлинських, та кабінет видатного педагога. Вони відображають середовище діяльності та побуту педагога-керівника, вчителя, вченого, сім’янина.
Огляд меморіальної частини розпочинається з робочого кабінету, розташованого поруч із першою залою. У кабінеті – письмовий стіл, вузенький диван, декілька стільців. За цим робочим столом В. Сухомлинський писав свої твори.
Кабінет педагога
Невеликий коридор з’єднує робочий кабінет з квартирою, де проживала сім’я Сухомлинських: Василь Олександрович, Ганна Іванівна, двоє дітей – Сергій та Ольга. Обстановка квартири проста і скромна. Тут все залишилося так, як було за життя родини.
Сімейна бібліотека
Родинна кімната розташована за бібліотекою, у колишній спальні, допомагає відвідувачам ближче познайомитися з родиною Сухомлинських через фото, особисті речі членів сім’ї, листівки, книги.
Родинна кімната
Своєрідним доповненням експозиції музею є територія школи, нині —Павлиський ліцей імені В.О.Сухомлинського. Збережена територія шкільної садиби, яка формувалася, упорядковувалася за задумом і безпосередньою участю В. Сухомлинського. Таким чином, відвідувачі музею мають рідкісну можливість пройтися територією школи, яку В. Сухомлинський разом з учнями та вчителями перетворив на шкільне містечко, що зараз складається з 11 будинків і займає площу 4,9 гектара з чудовим парком, Садом Матері, виноградником та ін.
Завершальною частиною експозиції музею умовно можна назвати місце останнього спочинку педагога, яке знаходиться за кількасот метрів від музею. Тут, біля пам’ятника, відвідувачі мають змогу вклонитися В. Сухомлинському, вшанувати його пам’ять, душею і серцем відчути всю велич цієї мудрої людини,осмислити побачене і почуте в музеї, замислитися над власною долею, над важливістю для кожного реалізувати себе в житті.
Фонд педагогічно-меморіального музею В.О. Сухомлинського становить 22350 одиниць зберігання. Основна цінність музейної колекції – у наявності документів-оригіналів: передусім, це плани роботи Павлиської середньої школи, книги запису аналізів відвіданих уроків, протоколи педагогічних рад та матеріали психологічних семінарів, щоденні плани роботи директора школи, книги предметних комісій, поурочні плани В. Сухомлинського, звіти навчально-виховної роботи школи, Почесні грамоти і подяки учням школи, особові справи вчителів, творчі напрацювання учителів і учнів, особисті документи педагога.
Функціонування й поступ музею у різні часи забезпечували його керівники: М. Литвиненко, П. Зеленгур, І. Охріменко, О. Пеннер, З. Ткаченко, С. Різник, Н. Ковтонюк і працівники – В. Балабуха, В. Рожепа, З. Носенко та інші.
Значну роль у розвитку та діяльності музею відіграють: О. Сухомлинська – невтомна дослідниця і популяризаторка спадщини свого батька; Українська асоціація імені Василя Сухомлинського, Педагогічний музей України, Кіровоградська обласна державна адміністрація, Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, Кіровоградська обласна профспілкова організація працівників освіти і науки, Онуфріївська селищна рада, Відділ освіти Онуфріївської селищної ради, педагогічний колектив Павлиського ліцею та працівники музею.
Діяльність музею багатогранна. Сьогодні він відіграє значну роль в популяризації творчої спадщини В. Сухомлинського. Тут проводяться оглядові та тематичні екскурсії, музейні вітальні, творчі зустрічі з педагогами й колегами В. Сухомлинського, презентації книг, семінари-практикуми, засідання методичних об’єднань і творчих груп, науково-практичні конференції, тематичні виставки, виховні години; вже стали традиційними ювілейні зустрічі випускників школи.
Проведення навчально-виховної години, учні 4-А класу Павлиського ліцею
Зустріч випускників Павлиського ліцею 2008 року.
Музей проводить також значну науково-просвітницьку роботу: беручи участь у районних, обласних, всеукраїнських і міжнародних науково-практичних конференціях, педагогічних читаннях, готуючи публікації. Працівники музею надають допомогу науковцям, педагогам, студентам у роботі з архівними матеріалами.
Всі події, які відбуваються в музеї, відображені на Фейсбук-сторінці КО “Педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського”. Тут висвітлюється не тільки робота музею, а й діяльність навчальних закладів, які впроваджують педагогічну спадщину В. Сухомлинського.
Усе це дало змогу створити один із кращих в Україні педагогічно-меморіальних музеїв з унікальною експозицією, яка отримала визнання громадськості та музейних фахівців. За час існування музей відвідало близько 400 тисяч осіб. Пріоритетним напрямом діяльності музею є дослідження та популяризація життя і діяльності Василя Сухомлинського , що робить його одним із провідних центрів сучасної сухомлиністики.
За багаторічну роботу колектив педагогічно-меморіального музею В.О. Сухомлинського нагороджений Почесною Грамотою Кіровоградської обласної державної адміністрації і обласної ради, співробітники музею – грамотами та подяками Української асоціації імені Василя Сухомлинського, Кіровоградського обкому профспілки працівників освіти і науки, Онуфріївської селищної ради та Відділу освіти Онуфріївської селищної ради.
За роки своєї діяльності педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського у Павлиші став творчою лабораторією вивчення та впровадження педагогічної спадщини видатного Педагога.
Матеріал підготували:
- М. Роскос, в.о. директора КО «Педагогічно-меморіального музею В.О. Сухомлинського»
- А. Зажирило, зберігач фондів КО «Педагогічно-меморіального музею В.О. Сухомлинського»
Фото: Педагогічний музей України,
Педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського
Список використаних джерел
- До 40-річчя створення Педагогічно-меморіального музею Василя Олександровича Сухомлинського [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://pmu.in.ua/ news/40_lit_stvor_mus_syhomlinskii/
- Міхно О. Педагогічно-меморіальний музей В.О. Сухомлинського: 45+. І Наукові читання, присвячені 40-річчю музею П.Г.Тичини в м. Києві: зб. наук. праць (за матер. наук. читань). Київ: ЛММК П.Г. Тичини, Рівне: Видавець О. Зень. С. 19–30. https://cutt.ly/fJ7ZFPM
- Педагогічна спадщина Василя Сухомлинського в сучасному освітньому просторі: посібник / за заг. ред. А.Л.Черній ; упоряд.: В.Р. Данильчук, Л.В. Климко, Н.Г.Мінакова. Рівне: Волин. обереги, 2019.-280с.
- Педагогічно-меморіальний музей В. О. Сухомлинського: путівник / Кіровогр. облас. ін-т післядиплом. пед. освіти ім. В.О. Сухомлинського, Пед.-мемор. музей В. О. Сухомлинського. Павлиш, 2013. 45 с.
- Путівник по державному педагогічно-меморіальному музею В.О. Сухомлинського / підгот.: О.В. Пеннер, В.Ф. Рожепа. Упр. Освіти Кіровоград. Облдержадміністрації, 1998. 32 с.