(до 150-річчя від дня народження Олексія Фльорова)
14 березня 2016 р. виповнилося 150 років від дня народження Олексія Павловича Фльорова–українського педагога і мовознавця, першого директора Чернігівського учительського інституту (нині – Чернігівський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка).
Народився Олексій Фльоров у 1866 р. у с. Янівка Глухівського повіту Чернігівської губернії в родині священика. У 1884 р. закінчив Новгород-Сіверську гімназію. Після завершення навчання О. Фльоров вступив до Петербурзького історико-філологічного інституту, який закінчив у 1888 р. й отримав спеціальність викладача словесності та російської мови.
Молодий педагог з 1888 до 1913 р. жив і працював у м. Одесі. Викладав російську мову, словесність і педагогіку в Рішельєвському ліцеї, жіночій гімназії, 3-й чоловічій гімназії, 5-й гімназії та в Одеському кадетському корпусі. Саме тут розпочалася педагогічна діяльність і сформувалася особистість педагога.
З 1913 до 1916 р. працював учителем у Петербурзі.
1 липня 1916 р. О. Фльорова призначили директором Чернігівського учительського інституту. На цій посаді він з самого початку підібрав і зарахував до штату інституту низку викладачів з інших навчальних закладів м. Чернігова на умовах погодинної оплати. Також він разом із викладачами підшукав приміщення, придатні для здійснення навчальної діяльності інституту.
Невдовзі через погіршення стану здоров’я (працював 2,5 роки без відпусток і в складних умовах) йому була надана двомісячна відпустка. З 15 березня 1919 р. О. Фльоров продовжив працювати в Чернігівському учительському інституті, проте вже на посаді викладача педагогіки та літератури.
Ще з 1892 р. він почав друкуватися в педагогічних журналах «Педагогический сборник», «Журнал Министерства народного просвещения» и «Педагогическая мысль» та ін. Його доробок – понад 200 праць з педагогіки, розвитку народної освіти й викладання педагогічних дисциплін. Написав і видав у 1897 р. підручник «Грамматика древнего церковно-славянского языка сравнительно с русским», за який отримав премію Петра І.
Він був послідовником педагогічних думок та ідей таких видатних педагогів, як Микола Пирогов і Костянтин Ушинський.
З 1923 р. О. Фльоров перебував на пенсії. Помер у 1954 р.
У Державному архіві Чернігівської області зберігається повний список публікацій О.Фльорова, написаний його рукою, за його особистим підписом, станом на 20 квітня 1923 р.
У фондах Педагогічного музею України зберігаються такі публікації Олексія Фльорова з цього списку:
- План «Слова о полку Игореве» ⁄⁄ Гимназия. – 1892. – № 6.
- О драме. Критическое рассуждение Д.В.Аверкиева ⁄⁄ Русская школа. – 1893. – № 4.
- Вред отметок в учебно-воспитательном деле ⁄⁄ Вестник воспитания. – 1897. – № 5.
- Еще одному моему рецензенту ⁄⁄ Русская школа. – 1897. – № 11.
- К вопросу о постановке древних языков в наших гимназиях ⁄⁄ Русская школа. – 1899.– № 10.
- Вредные стороны репетиторства и его необходимая организация. ⁄⁄ Русская школа. – 1900.– № 9.
- Должна ли школа выдавать учащимся дипломы ⁄⁄ Журнал Министерства народного Просвещения. – 1906. – № 5.
- К вопросу об организации педагогической подготовки учителей средней школы ⁄⁄ Русская школа. – 1909. – № 5, 6.
- Что должна давать русская хрестоматия ⁄⁄ Журнал Министерства народного просвещения. – 1909. – № 8.
- Ложное направление в методике сочинений ⁄⁄ Русская школа. – 1911. – № 7 – 8.
- Об ошибках и промахах в учебниках русской грамматики ⁄⁄ Педагогический сборник. – 1914. – № 11.
Підготувала
Аліна Малород