Заснування журналу «Дитячий рух» припадає на період становлення піонерської організації (1920-ті – поч. 1930-х рр.). Рішення про створення журналу було прийняте на засіданні Центрального бюро комуністичного дитячого руху 21 червня 1925 р.
Перший номер «Дитячого руху» вийшов у жовтні 1925 р. об’ємом в 47 сторінок. У вступній статті «Від редакції» видавці сформулювали три основні завдання журналу: по-перше, стати «знаряддям» творення системи комуністичного виховання та педагогіки-теорії дитячого комуністичного руху; по-друге, «дати в руки» кожного робітника дитячого руху «ключ» до розв’язання практичних питань; по-третє, підвищити кваліфікацію масового керівника комуністичної дитячої організації, допомогти йому в самоосвіті.
Редакторами журналу «Дитячий рух» були ідеологи, теоретики та практики комуністичного виховання, представники науково-педагогічної інтелігенції 1920-1930-х рр.: В. Арнаутов, О. Буров, В. Васильєв, А. Гендрихівська, А. Гурарій, О. Залужний, С. Кільколих, М. Ліхтеров, М. Миронов, О. Попов, Ц. Радомиська, Ю. Самотой, І. Соколянський, Г. Фільштинська та ін. Постійними авторами та активним співробітниками окремих рубрик журналу «Дитячий рух» були М. Миронов, В. Арнаутов, І. Соколянський, А. Гендрихівська, А. Гурарій, М. Ліхтеров, Ю. Самотой та ін.
На сторінках журналу проходило жваве обговорення актуальних питань педагогічної теорії та практики у постійних рубриках «Керуючі статті загального характеру» («Чергові завдання комдитруху»), «Історія дитячого руху», «Питання комуністичної педагогіки», «Всесвітній дитячий рух», «Методика, техніка та практика роботи», «Питання керівництва дитрухом» («Питання партійного й комсомольського проводу»), «Підготовка кадрів КДР», «Офіційні матеріали», «Хроніка», «Бібліографія» («Бібліографічні нариси», «Рецензії», «Дитяча книжка й преса»), «До редакції й від редакції», «Матеріали для розмов». Різноманітність рубрик свідчить про те, що журнал «Дитячий рух» був розрахований на широке коло читачів: керівників, піонервожатих, учителів, лікарів і т.д. Тираж журналу становив: 1931 р. – 20–40 тис.; 1932 р. – 17- 22 тис.; 1933 р. – 16–20 тис.; 1934 р. – 15–16 тис.
З 1 січня 1929 р. почала видаватися бібліотечка журналу «Дитячий рух», що складалася з 12 видань: «Пропаганда п’ятилітки в загоні та в школі», «Стінгазета та диткори», «Що робити сільському загону весною та літом», «Підручник з фізкультури», «Вожатому про школу», «Охорона прав дітей», «Трудові майстерні» (в 2-х частинах), «Система роботи піонерорганізації», «Самоосвіта вожатого», «Дитячі с.-г. артілі» (в 2-х частинах).
У 1934 р. (починаючи з № 14) журнал «Дитячий рух» було перейменовано на «Піонервожатий».
У Педагогічному музеї України зберігається кілька примірників журналу «Дитячий рух» за 1928-1934 рр. (їх можна побачити на фото). А також близько 100 примірників журналу «Піонервожатий» за 1934-1941 рр.
Володимир Шевченко,
провідний науковий співробітник
Педагогічного музею України