Центр-музей Антона Макаренка при виправній колонії для неповнолітніх імені А. Макаренка у селищі Подвірки Дергачівського району Харківської області

Музей знаходиться при Курязькій виховній колонії для неповнолітніх імені А.Макаренка у селищі Подвірки Дергачівського району Харківської області. Колонію названо за іменами річки Куряж та поселення Куряжанка, біля яких у 1673 році було засновано Преображенський монастир.

01 02 03

04Після 1917 року Преображенський монастир, як і багато інших культових споруд, було використано для розміщення дитячого будинку, а 15 червня1926 року сюди з-під Полтави переїхала дитяча Колонія імені Максима Горького на чолі з її керівником талановитим вихователем Антоном Макаренком (https://ru.wikipedia.org/wiki/Колония_имени_Горького).

Так була заснована дитяча трудова колонія.

05 06 07
08

У Куряжі А.С.Макаренко працював до липня 1928 року і на принципах самоврядування та господарського розрахунку дитячої трудової колонії створив «школу-господарство». (http://www.makarenko.edu.ru/files/Zavoevanije_Kurjaza.mp4 ).

Колишні безпритульні навчалися у школі і працювали в сільськогосподарському виробництві. Досвід роботи у перевихованні юної людини педагог-новатор описав у всесвітньо відомій книзі «Педагогічна поема» (https://uk.wikipedia.org/wiki/Курязька_виховна_колонія)

 0909аМузей А. Макаренка був відкритий до 100-річчя з дня народження видатного педагога 13 березня 1988 року, коли під егідою ЮНЕСКО педагогічна громадськість всього світу відзначала цю подію.

10Також, на території колонії встановлено пам’ятник А.С.Макаренку.

У 1996 році було припинено фінансування музею і установа занепала. Восени 2012 року почалися роботи з його реконструкції, також була виконана реставрація та поповнення фонду музею. В музеї серед багатьох експонатів зберігається прапор колонії ім.М.Горького.

Детальніше про музей Харьковская область, пос. Куряж, музей А.С.Макаренко: http://venividi.ru/node/5514

11 12 13
14 15 16

 З коментарів у соціальних мережах: «Відкрили сьогодні для себе музей А.Макаренка. Експозиції – вражаючі, та й сам музей – взірець музейного будівництва. А ще виставка, присвячена історії покарань. На жаль, мало хто з відвідувачів добирається до Колонії, хоча музей, без перебільшень, справжня перлина музейного світу Харківщини». Елена Жукова