My Calendar

Week of Июл 14th

  • Микола Корф: 190 років

    Микола Корф: 190 років

    All day
    14.07.2024

    Микола Корф (1834–1883), педагог і просвітник, земський діяч

    Микола Корф народився 14 липня 1834 у Харкові. Походив із знатного роду баронів Корфів (Korff), що перебралися із Вестфалії (Західна Німеччина) на російську службу в 17 ст. 1854 закінчив  Олександрівський ліцей у Петербурзі і деякий час служив у Міністерстві юстиції. Невдовзі залишив службу і переїхав в Україну до свого невеликого маєтку в с. Нескучному Олександрівського повіту Катеринославської губернії (нині Волноваський район Донецької області), що дістався у спадок від матері. Невдовзі став одним з активних земських діячів: у 1866–72 – почесний член, а потім – голова училищної ради повіту.

    Головним сенсом життя М. Корфа стала освітянська діяльність у межах земств. Він першим розробив теоретичні та практичні засади земської народної освіти, створив тип однокласної земської школи з 2–3-річним строком навчання («корфівські тризимки»), з одним учителем і трьома відділеннями в класі. Згодом напрацювання М. Корфа отримали загальне визнання, були реалізовані на законодавчому, міністерському рівнях і втілені у більшості губерній. У 1867–72 відкрив в Олександрівському повіті майже 100 облаштованих шкіл з підготовленими вчителями, наочними посібниками, бібліотеками, особисто інспектував їх, постійно дбав про підвищення кваліфікації педагогів (зокрема, ініціював проведення з’їздів-курсів для вчителів народних шкіл: перші три – у власній садибі, наступні у Гуляйполі, Маріуполі, Херсоні, Бердянську).

    Автор великої кількості публіцистичних статей, в яких відстоював інтереси народної школи, право навчати дітей їх рідною (українською) мовою, п’яти підручників і посібників, серед яких – «Наш друг» (1871; перевидавався 19 разів).

    У 1872–80 проживав у Швейцарії. Потім повернувся до свого маєтку і продовжив опікуватися практичними питаннями народної освіти (головно – проблемою ліквідації неписьменності) в Маріупольському та Олександрівському повітах Катеринославської губернії та Бердянському повіті Таврійської губернії. Розробив тип недільних повторювальних шкіл, в яких закріплювалися знання, отримані учнями в початковій школі.

    Помер 25 листопада 1883 у своєму маєтку (за іншими даними – у Харкові). Того ж року Катеринославське губернське земське зібрання висунуло ідею створити зразкову школу пам’яті М. Корфа. Школа була збудована у 1895 на території садиби освітянина у с. Нескучному (проіснувала до 1967, коли була переведена у новозбудоване двоповерхове просторе приміщення по сусідству). В 1992 на території маєтку М. Корфа був створений Меморіальний музей-садиба В. Немировича-Данченка; частина його експозиції висвітлює й життєвий шлях та діяльність М. Корфа.