На батьківщині відкрито меморіальну дошку українському бібліографу й літературознавцю Федору Кузьмовичу Сарані

 

26 вересня 2016 року у селі Йосипівка Новомиргородського району Кіровоградської області відбулась зустріч, присвячена 95-річчю від дня народження відомого українського бібліографа Федора Кузьмовича Сарани: https://uk.wikipedia.org/wiki/Сарана_Федір_Кузьмович

%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b0-01                  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Федір Сарана народився і навчався в Йосипівці, постійно приїздив у село, спілкувався з педагогами, краєзнавцями, журналістами, щедро дарував свої твори. За заповітом похований на місцевому цвинтарі поруч із батьками.

До 95-річчя від дня його народження за підтримки сільської ради і на кошти громади було виготовлено меморіальну дошку відомому земляку, яку відкрито 26 вересня 2016 року під час урочистої лінійки на приміщенні Йосипівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний начальний заклад» Новомиргородського району Кіровоградської області.

Цього дня у школі відбулась зустріч, до програми якої було включено екскурсію «Історію школи, традицій і долей людських – про це дізнаємось із музеїв шкільних» – стежинами шкільних кімнат-музеїв; презентацію про життя і творчість Ф.Сарани «У цім краю, де серця рідна пристань».

За значний внесок у процес дослідження, збереження й популяризацію історико-культурної спадщини рідного села, а також дослідження життя й творчості відомих земляків голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олег Бабенко вручив подяку від Спілки педагогічному колективу школи та добірку краєзнавчої літератури.

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA  04

 Адже звичайна сільська школа на сьогодні створила й активно використовує у навчально-виховному процесі цілий музейний комплекс: музей історії села, музей історії школи (з експозицією про Федора Сарану), етнографічний музей-світлицю та кімнату Василя Сухомлинського. Тепер до нього долучено ще й меморіальну дошку.

05  06

На урочистостях були присутні дочки Федора Кузьмовича – Тетяна та Наталя; його друзі, односельці, журналісти,краєзнавці, педагоги й учні школи, а також представники влади – голова районної ради Сергій Совенко та сільський голова Валентина Снісаренко. Також вшанувати пам’ять про Федора Сарану приїхали Олег Бабенко, директор Державного архіву Кіровоградської області, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України; Інна Вівсяна, доцент кафедри історії України Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка; Лариса Гайда, методист комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», керівник музею історії освіти Кіровоградщини; Надія Лісняк, голова обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури; Світлана Орел, журналістка, та Павло Рибалко, завідувач фондами Кіровоградського обласного краєзнавчого музею.

07

Напередодні Тетяна Сарана-Коровіна передала до фондів обласного краєзнавчого музею колекцію творів Архипа Тесленка з колекції свого батька – Федора Сарани, який у 1956 році склав тематичний бібліографічний покажчик http://kokm.kr.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=890:zustrichi-z-korovinoyu-tetyanoyu-fedorivnoyu-z-nagodi-95-richchya-vid-dnya-narodzhennya-sarani-fedora-kuzmovicha&catid=43:zakhodi&lang=ua&Item

Інформаційні ресурси з теми:
• Регіонально-культурологічний проект «Кіровоградщина – Кобзареві» (До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка): http://koippo414.at.ua/index/fedir_kuzmich_sarana/0-150
• Світлана Орел. «Шевченківський словник родом із Кіровоградщини»: http://vn.strichka.com/article/44998942
• Світлана Орел. Федір Сарана повернувся до рідної школи: http://rk.kr.ua/fedir-sarana-povernuvsja-do-ridnoi-shkoli

 

Л.А.Гайда