Яків Степовий: 140 років

Яків Степовий: 140 років

All day
20.10.2023

Яків Степовий (1883-1931), композитор, педагог

Яків Степанович Степовий (справжнє прізвище – Якименко/Акименко) народився 20 жовтня 1883 у Харкові. Батько працював у церковному хорі, з його благословення троє синів стали музикантами. Старший брат Федір навчався співу в Петербурзькій придворній капелі і згодом став відомим українським композитором. Яків також був прийнятий до цієї капели, і в період з 1895 по 1902 оволодів професією диригента, навчився грати на фортепіано, кларнеті. 1909 закінчив Петербурзьку Консерваторію у класі Миколи Римського-Корсакова і Анатолія Лядова.

У 1911  Яків Степовий вперше побував у Києві. На нього величезне враження справила поезія Максима Рильського. Степовий став першим композитором, який поклав на музику його вірші. Влітку 1914 він остаточно утвердився в думці переїхати до Києва, де йому запропонували місце в музичній школі Миколи Лисенка. Але почалася війна, і його забрали в запасний батальйон, а через два місяці він потрапив до санітарного поїзду.

На початку 1917 Яків Степовий за клопотанням худради Київської консерваторії був звільнений з армії і запрошений на педагогічну посаду. Він приїздить до Києва і цілком присвячує себе творчій і педагогічній роботі: викладає у консерваторії музично-теоретичні дисципліни, складає підручник елементарної теорії музики.

Яків Степанович брав участь у діяльності художньої ради Київського оперного театру і Української музичної драми при Всеукраїнському театральному комітеті, створив симфонічний оркестр імені Лисенка, працював над проєктом створення державного диригентського інституту. З його ініціативи та за участю відкрито Народну консерваторію. Він створює вокальний цикл «Пісні настрою» на слова Олександра Олеся, фортепіанні твори («Прелюд пам’яті Т. Шевченка», соната, фантазія, рондо), вокальні композиції («Каменярі», «У долині село лежить», «Земля» та інші на слова І. Франка; «Коваль» на слова Ф. Петруненка), дві сюїти для симфонічного оркестру на українські народні теми, романси, хорові обробки народних мелодій.

З любов’ю писав Яків Степовий музику для дітей. Велику майстерність композитор виявив у обробках народних пісень та оригінальних творах, написаних для дитячого хору («Малим дітям», «П’ять шкільних хорів», 3 випуски збірки пісень для дошкільного віку «Проліски», збірник «Кобзар» на слова Шевченка). Ці збірки вміщують майже 150 творів. Вони збагатили досить обмежений на той час дитячий репертуар, відіграли значну роль у справі музичного виховання молодого покоління.

Яків Степовий – представник української музичної інтелігенції першої чверті XX ст., один із фундаторів національної композиторської школи і продовжувач традицій Миколи Лисенка.

4 листопада 1921, після чергової концертної подорожі, Яків Степовий несподівано захворів на тиф і помер у Києві. Похований на Байковому кладовищі.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.