Наталія Ґеркен-Русова: 125 років

Наталія Ґеркен-Русова: 125 років

All day
14.06.2022

125 років від дня народження Наталії Ґеркен-Русової (1897–1989), української художниці, письменниці, театрознавиці

Наталія Ґеркен-Русова – онука історика Володимира Антоновича, племінниця першого морського міністра УНР Дмитра Антоновича, двоюрідна сестра Михайла, Марини та Марка Антоновичів; невістка Олександра та Софії Русових; останнє кохання Дмитра Донцова.

Народилася 14 червня 1897 у Києві. Закінчила жіночу гімназію О.Дучинської (https://cutt.ly/hJWKCaz). Навчалася в Українській Академії Мистецтв (у Георгія Нарбута, Михайла Бойчука, Василя Кричевського; 1918-1920). Мистецьку освіту продовжила в Українському вільному університеті (Прага), Академії декоративного мистецтва (Париж), а також в художніх студіях Флоренції та Ніцци. З 1920 вдосконалювала мистецький фах в Італії, в м. Соренто, де впродовж квітня-листопада 1920 створила ряд творів, зокрема: 2 етюди «Помпеї», 2 малюнки палацу в м. Кампо-Реале.

У 1923 емігрувала до Чехословаччини. Як вільна слухачка вивчала історію мистецтва в Карловому університеті. 1927 закінчила з відзнакою Академію декоративного мистецтва в Парижі. У 1923-1929 працювала в художній рекламі в Парижі в ательє «Жерак і Шамбрі», де за її проектами робили афіші, ілюстрації та обкладинки журналів «VOGUE» та «LA DONNA».  Працювала театральною художницею у Флоренції, Парижі, Брно, Подєбрадах, Братиславі, Королівському театрі Дрездена. У 1929–1940 – художник-декоратор Королівського театру в Бухаресті, виконала оформлення інтер’єру помешкань короля Румунії.

Співпрацювала з Берлінською кіностудією «UFA» (1933). Проектувала костюми для кіна, розробляла оформлення театралізованих свят у Флоренції, Парижі, Бухаресті, Чернівцях, Монреалі; створювала декорації, костюми, плакати для вистав і культурних акцій, організованих українською громадою в Празі й Подєбрадах. Експонувалася на виставках у Парижі, Римі, Празі, Чернівцях, Монреалі.

Авторка книжки «Свято державности» (1936), дослідження «Героїчний театр» (1939), нарису-спогаду «Олена Теліга», п'єси «Шевченко у Репніних» (1947) і «Свято двох епох» (1949), мистецтвознавчих статей в англійській і французькій пресі. Серед графічних робіт – обкладинки до книжок Ю.Русова «Карга», «Наші визначні жінки» С.Русової, поезії О.Олеся, публіцистики Д.Донцова, власних видань.

Після Другої світової війни разом із родиною виїхала до Канади, де 1953 здобула освіту магістра у Монреальському університеті. Приєдналася до місцевого українського громадського руху. Друкувалася в еміграційній періодиці, публікувала низку праць французькою, італійською та українською мовами, зокрема спогади «З’ява на Аскольдовій могилі (З циклу київської містики)» та «Варка-перевізниця (Спогад у сорокаліття революції, або Як постав один із перших козацьких загонів на Коліївщині)».

Померла в Равдоні (провінція Квебек) 28 грудня 1989.
Детальніше: https://ukrrain.com/14_chervnya_narodilasya_ukrainska_mistkinya-emigrantka_nataliya_gerken-rusova.html

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.