Григорій Костюк: 120 років

Григорій Костюк: 120 років

All day
25.10.2022

25 жовтня виповнюється 120 років від дня народження Григорія Костюка – українського науковця, письменника, літературознавця, історика, журналіста, громадського та політичного діяча української діаспори. Вчений відомий також під літературними псевдонімами: Теодор Залужний, Борис Подоляк.

Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» 120 років від дня народження Григорія Костюка відзначається на державному рівні. Комітет гуманітарної та інформаційної політики

Григорій Костюк народився в селі Боришківка на Хмельниччині. 1929 закінчив Київський інститут народної освіти, згодом захистив кандидатську дисертацію в Інституті Тараса Шевченка НАН України в Харкові. Викладав історію української літератури в Харківському педагогічному інституті професійної освіти, з січня 1934 — у Луганському інституті народної освіти. Вже в листопаді 1934 Григорія Олександровича було звільнено «за націоналістичні прояви в лекціях» та заарештовано. Постановою Особливої наради при НКВС від 3 липня 1936 вченого було заслано на 5 років концтаборів до Воркути.

Відбувши незаслужене покарання, Григорій Костюк емігрував закордон, спочатку до Європи, а згодом до США. В еміграції був одним із засновників та лідером Української революційно-демократичної партії. У США працював у Дослідному центрі Колумбійського університету.

Григорій Костюк був ініціатором створення об’єднання українських письменників в еміграції «Слово» та першим його головою (1954–1975). Став основоположником наукового винниченкознавства і головою комісії Української вільної академії наук у Нью-Йорку (США) з вивчення, охорони та збереження спадщини Володимира Винниченка. Власні дослідження з винниченкознавства видав окремим виданням «Володимир Винниченко і його доба» (1980). За редакцією і з його коментарями були видані твори і щоденники Володимира Винниченка, п’ятитомник творів Миколи Хвильового, праці Миколи Куліша, Валер’яна Підмогильного, Павла Филиповича, Михайла Драй-Хмари та ін. Дві книги спогадів Григорія Костюка «Зустрічі і прощання» (1987, 1998) стали унікальним документом українського культурного життя в Україні і за її межами. У різні роки вчений опублікував праці з історії сталінського терору: «Падіння П. Постишева» (1954), «Сталінський режим в Україні: десятиріччя масового терору – 1929-1939» (1960), «Окаянні роки» (1978) та ін. Григорій Костюк є також автором понад 300 наукових розвідок, що опубліковані в журналах «Вістник Інституту історії і культури СРСР», «Сучасна Україна», «Анали УВАН у США», «Записки Наукового товариства імені Шевченка» та ін.

Григорій Костюк - лауреат Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів (1988) та Міжнародної премії імені Володимира Винниченка (1991).

Реабілітований 22 червня 1989.

Помер Григорій Костюк 3 жовтня 2002 у м. Сільвер Спрінг (штат Меріленд). Похований на українському православному цвинтарі св. Андрія Первозванного в Бавнд-Бруку (шт. Нью-Джерсі).

Джерело: Енциклопедія історії України (Київ, 2008) http://surl.li/dgmwi

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.