23 квітня 2013 року у Педагогічному музеї України відбулося урочисте відкриття виставки «Феномен сурдопедагогіки», мета якої – представити історію заснування та становлення Олександрівського училища-хутора для глухонімих через унікальні фото початку ХХ ст. та фотокопії, висвітлити діяльність його засновника Ф. Мовчановського та правонаступника хутора – «Комунального закладу «Запорізький навчально-реабілітаційний центр «Джерело».
З вітальним словом до присутніх звернулися директор музею В. Малюга, директор Інститут спеціальної педагогіки НАПН України В. Засенко, директор музею історії Українського товариства глухих В. Скурчинський. На відкриття виставки завітали співробітники лабораторії сурдопедагогіки Інституту спеціальної педагогіки та старшокласники Київської спеціальної школи-інтернату № 6 зі своїми вчителями.
Презентацію матеріалів виставки провели провідний науковий співробітник музею О. Міхно, старший науковий співробітник Інституту спеціальної педагогіки В. Шевченко та вчитель історії Запорізького навчально-реабілітаційного центру «Джерело» Т. Васильєва.
Експозиція висвітлює навчально-виховний процес в Олександрівському училищі-хуторі (засноване у 1903 р.) та різнобічну господарську діяльність навчального закладу у численних фотографіях, згрупованих у розділи «Засновники та педагогічний колектив», «Господарство», «Навчальний процес». Унікальною є частина виставки, в якій демонструється макет хутора з усіма будівлями (всього — 23 зменшених копій будівель хутора), виготовлений учителем трудового навчання Чернівецького обласного навчально-реабілітаційного центру № 1 В. Трубієм разом із учнями цього закладу.
Дивовижно, але Олександрівське училище мало свою школу-санаторій у Криму (м. Євпаторія), відкриту у червні 1907 р. Розрахована вона була на 50 дітей. Сюди щорічно з Олександрівського училища відряджалися п’ять молодших класів зі своїми вчителями. Учні, не припиняючи регулярних занять у класах, купалися в морі, приймали повітряні і сонячні ванни на узбережжі.
Також на виставці виставки у формі стендів представлено діяльність Запорізького навчально-реабілітаційного центру «Джерело».
Після презентації виставки присутні переглянули відеофільм про історію Олександрівського училища-хутора для глухонімих та відеопрезентацію діяльності центру «Джерело».
Виставка працюватиме до серпня 2013 року.
Олександр МІХНО,
провідний науковий співробітник
Педагогічного музею НАПН України, к.п.н.