120 років від дня народження Григорія Костюка (1899–1982) українського вченого-психолога, педагога

Григорій Силович Костюк народився 5 грудня 1899 у селі Могильному, нині Гайворонського району Кіровоградської області. Батьки завважили непересічні здібності сина й тяглися з останнього дати йому освіту. На щастя, ці здібності помітили й інші, тож хлопця взяли на повне утримання до Колегії Павла Галагана.  Після закінчення Колегії 19-тирічний Григорій почав учителювати в рідному селі. Не залишив він школи і під час свого подальшого навчання на філософсько-педагогічному факультеті Київського інституту народної освіти: викладав математику у київській трудовій школі № 61 ім. І. Франка. Закінчив інститут 1923 і тоді ж призначений директором цієї школи. Паралельно навчався в аспірантурі за спеціальністю «психологія». У 1924 Г. Костюк опублікував свою першу наукову роботу – статтю «Математика в трудовій школі (з досвіду київських трудшкіл за 1923–1924 рр.)».

Відомість про успішність вихованців Колегії П.Галагана за 1915-1916 н.р.

Відомість про успішність вихованців Колегії П.Галагана за 195-1916-н.р.

Відомість про успішність вихованців Колегії П.Галагана за 195-196-н.р..

У 1930-ті він керівник кафедри психології Київського педагогічного інституту і завідувач психологічного відділу Українського науково-дослідного інституту педагогіки (УНДІП). Активну викладацьку робота поєднував із ґрунтовними дослідженнями, наслідками яких були публікації наукових статей, одночасно працював над україномовним підручником з психології для вишів. Цей підручник, з 20 розділів якого 16 належать його перу, вийшов друком у 1939.

Фото будівлі Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПНУ

Під час Другої світової війни, перебуваючи в евакуації, Г. Костюк завідував кафедрою педагогіки й психології педагогічного інституту в Сталінграді. Переїхавши потім у Казахстан, вів викладацьку роботу в Об’єднаному українському університеті, а повернувшись у звільнений Київ, став трудитися на тих самих посадах, що й до війни.

У 1945 професор Г. Костюк став ініціатором створення Науково-дослідного інституту психології Наркомосвіти (згодом – Міносвіти) Української РСР (нині Інститут психології ім. Г.С. Костюка НАПН України) і протягом 27 років як його незмінний директор спрямовував діяльність цієї установи за особисто розробленою програмою.

Г.Костюк на 6-всесоюзному з’їзді Товариства “Знання”

Широку ерудицію в найрізноманітніших галузях – від математики до музики – вчений поєднував із сумлінним виконанням обов’язку неупередженого дослідника та зворушливою увагою до своїх колег і учнів. Досягнення Г. Костюка здобули й офіційну оцінку: академік Академії педагогічних наук СРСР, заслужений діяч науки УРСР, кавалер кількох урядових нагород.  Проте його професійна доля не могла бути безхмарною. Адже довелося працювати в історичний період, мало сприятливий для вільного розвитку наук про людину. Самостійна позиція вченого дратувала чиновників, які керували освітою і наукою. На нього тим важче було тиснути, що він не був членом КПРС. Нарешті, під час чергових ідеологічних заморозків 1972 терпець в начальства увірвався і йому довелося залишити посаду директора. Проте вчений продовжував плідну роботу, очолюючи лабораторію психології особистості у рідному інституті аж до смерті 25 січня 1982 р.

Г. Костюк і Ж. Піаже

5 років тому у Педагогічному музеї України була відкрита виставка, присвячена Григорію Силовичу, ознайомитись з якою можна за посиланням https://pmu.in.ua/exhibitions/dzerela-tvorchosti_kostuka/

Пропонуємо ознайомитись із повнотекстовими двома статтями Григорія Костюка (pdf), а також з переліком статей ученого, які зберігаються у фондах Педагогічного музею України.

  1. Костюк Г. С. Математика в нашій трудовій школі (з досвіду київських трудових шкіл за 1923-1924 шк.рік.) / Г. С. Костюк. // Радянська освіта. – 1924. – №9. – С. 26–35. 
  2. Костюк Г. С. Мислення та його розвиток у дітей / Г. С. Костюк. // Піонервожатий. – 1935. – №16. – С. 23–27. 
  3. Костюк Г. С. Організація додаткових занять з неуспішними учнями в школі / Г. С. Костюк. // Комуністична освіта. – 1934. – №4. – С. 72–81.
  4. Костюк Г. С. Основні умови психічного розвитку дитини / Г. С. Костюк. // Комуністична освіта. – 1940. – №4. – С. 98–113.
  5. Костюк Г. С. Ушинський як психолог / Г. С. Костюк. // Комуністична освіта. – 1941. – №2. – С. 75–88.
  6. Костюк Г. С. Актуальные вопросы формирования личности ребенка / Г. С. Костюк. // Советская педагогика. – 1949. – №11. – С. 73–101.
  7. Костюк Г. С. Про психологічні основи програмування навчання / Г. С. Костюк. // Радянська школа. – 1964. – №5. – С. 54–62.
  8. Костюк Г. С. Психологічні питання виховую чого навчання / Г. С. Костюк. // Радянська школа. – 1965. – №9. – С. 19–26.
  9. Костюк Г. С. Психологічні дослідження в дев’ятій п’ятирічці / Г. С. Костюк. // Радянська школа. – 1976. – №2. – С. 61–71.
 

Підготувала матеріали

старший науковий співробітник

Кіра Степанович