3 червня 2025 р. в межах онлайн-проєкту «Педагогічна мапа Києва» відбувся вебінар, присвячений Ісмаїлу Гаспринському (1851–1914), кримськотатарському просвітникові, педагогу, публіцисту.
Чому вулицю в Дарницькому районі столиці названо на його честь? Яким був внесок Гаспринського в розвиток освіти та чому його ім’я важливе для сучасної України? Ці питання стали основою дискусії під час заходу.
Учасники вебінару дізналися більше про:
педагогічну концепцію Гаспринського в історичному та сучасному контекстах;
його роль у формуванні модерної моделі школи, заснованої на повазі до рідної мови й культури;
гуманістичний потенціал його просвітницьких ініціатив;
значення топоніміки як інструменту історичної пам’яті.
Запрошена спікерка:
Лейля Джаксім, голова правління БО «Кримськотатарський культурний центр “КУРЕШ”» Кримськотатарский Культурний Центр “Куреш”, поділилася глибоким і особистісним баченням постаті Гаспринського. Вона наголосила на його ролі в історії кримськотатарської культури, розповіла про значення газети «Терджиман» для національного відродження, а також окреслила актуальність ідей Гаспринського в умовах сучасних викликів.
Спікери:
Наталя Петрощук, к. пед. н., доцентка Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка;
Оксана Матвійчук, к. пед. н., доцентка цього ж інституту;
Олександр Міхно, д. пед. н., директор Педагогічного музею України.
У вебінарі взяли участь 12 науково-педагогічних, педагогічних, бібліотечних і музейних працівників з Києва, Дніпра, Кропивницького, Херсона.
Захід наочно продемонстрував, що ім’я і спадщина Ісмаїла Гаспринського – не лише частина кримськотатарської історії, а й складова українського культурного простору. Його постать актуалізує цінності толерантності, освіти рідною мовою та розуміння єдності у різноманітті -цінності, яка надзвичайно важлива для сучасної України.
Організатори:
Інститут післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка,
Педагогічний музей України.