7 травня виповнюється 160 років від дня народження Марка Грушевського
Цікаві факти про діяча:
Марко Грушевський – етнограф, педагог, церковний діяч.
Народився в с. Худоліївка на Черкащині.
Чотириюрідний брат Михайла Грушевського. Завжди підтримував теплі дружні стосунки з братом Михайлом та родиною.
Свою багатогранну діяльність розпочав як педагог: вчителював у школах Київщини та Черкащини.
За роки вчителювання на Чигиринщині зібрав багатий матеріал з історії, фольклористики та етнографії краю. Разом із дружиною Марією зібрав унікальну колекцію українських ляльок-оберегів і вишиванок. (Нині колекція зберігається у внучки Грушевських - Валерії Левчук).
Найвідоміша праця вченого в царині етнопедагогіки та етнології ‒ «Дитина у звичаях і віруваннях українського народу» (Львів, 1906-1907). Праця стала одним із перших у світі досліджень з етнографії дитинства та своєрідною енциклопедією народної педагогіки.
Інша, не менш цінна розвідка М. Грушевського, що стосується виховання дітей - «Дитячі забавки та гри усякі» (1907, ж-л «Київська старовина»).
Будучи священиком у с. Суботові на Черкащині, Марко Грушевський завжди переймався професійним і фаховим розвитком сільських дітей та молоді. Разом з дружиною Марією організував у Суботові українську громаду, опікувався бібліотекою, займався просвітництвом.
Після переїзду з родиною до Києва (1918) Марко Грушевський поринув у діяльність, яку вважав справою свого життя ‒ відродження української православної церкви. Був висвячений на єпископа (1922), обраний у члени Президії Всеукраїнської Православної Церковної Ради (1926) та до редколегії журналу «Церква і життя» (1927).
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 21 грудня 2023 року № 3536-IX “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках” та Рішення Київської міської ради від 12 грудня 2024 р. № 483/10291 "Про відзначення на території міста Києва пам’ятних дат і ювілеїв у 2025 році" 160 років від дня народження Марка Грушевського відзначають на державному рівні.