All day
12.01.2025
425 років тому народився Інокентій Ґізель – видатний український просвітитель, педагог, історик, філософ, церковний діяч, ректор Києво-Могилянської академії (1646 – 1650).
Інокентій Гізель був одним з найосвіченіших діячів України XVII століття, благодійником і покровителем київських шкіл. Педагогічні погляди Інокентія Ґізеля викладені у праці «Твір про всю філософію» (1646–1647), яка містить курс фізики та методику викладу матеріалу. Освітнім ідеалом Ґізеля була загальнодоступна шкільна система, яка мала ґрунтуватися на основі передових досягнень європейської педагогічної думки в поєднанні з національними виховними традиціями. А процес навчання, на думку вченого, мав базуватися на принципах природовідповідності, доступності, послідовності. Просвітитель підкреслював значення розвитку в учнів мислення, зокрема логічного, наголошував на визначальній ролі оточення у формуванні особистості.
Освіту Інокентій Ґізель здобув у Львівській єзуїтській та Києво-Могилянській колегіях, згодом навчався за кордоном, імовірно в Англії, де вивчав історію та юриспруденцію. Після повернення в Україну був призначений учителем, а згодом професором філософії Києво-Могилянської колегії, читав курси філософії, історії та психології. Згодом, за протекцією Петра Могили, який високо цінував молодого вченого, Інокентія Ґізеля було призначено ректором Києво-Могилянської колегії. З 1656 по 1683 рр. Інокентій Ґізель — архімандрит Києво-Печерської лаври й управитель Лаврської друкарні. Саме в цей період вчений зібрав найбільшу в Україні бібліотеку, яка знаходилася при Лаврі, приділяв велику увагу поширенню просвітницьких ідей, піклувався про поліпшення умов роботи шкіл, видання філософської літератури, навчальних посібників. У 1644 р. під його керівництвом вийшов друком «Буквар», який перевидавався протягом двох століть; у 1670 р. побачили світ навчальні посібники для вивчення польської та латинської мов.
Помер Інокентій Ґізель 18 листопада 1683 р. Похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.