Педагогічний музей України цьогоріч вдруге взяв участь в акції #MuseumWeek, що тривав від 7 по 13 червня 2021 року. Протягом тижня музеї світу у форматі «7 днів, 7 тем, 7 хештегів» розповідали про себе та свою діяльність. Активно долучилися до ініціативи і українські музеї, Педагогічний музей України теж приєднався до акції. Зважаючи на карантин та режим роботи музеїв онлайн, спричинені пандемією COVID-19, #MuseumWeek2021 здобув неабияку популярність та шалений успіх, адже за спільними хештегами, як ніколи була об’єднана максимальна кількість музеїв з усього світу.
Отже, «7 днів, 7 тем, 7 хештегів» на фейсбук-сторінці Педагогічного музею України, постами, які взяли участь в акції, було охоплено 10 949 осіб, реакцій, коментарів та поширень – 655.
Друзі, сьогодні трохи розповімо вам про те, що (і хто) стоїть за лаштунками створення наших видань, а саме – про роботу з фондами.
Основою будь-якого музею є музейна збірка. Але в експозиції відвідувачі можуть побачити лише близько 5-10% того, чим володіє музей. Решта зберігається у музейних сховищах.
Колектив Педагогічного музею, вивчаючи і популяризуючи власні фонди, випускає у світ дві видавничі серії – «Педагогічні републікації» та «Бібліофонд Педагогічного музею», з якими можна ознайомитися на нашому сайті https://pmu.in.ua/books/.
А сьогодні ми розповімо вам про алгоритм підготовки наших видань. Першим кроком є відбір матеріалів з фондів музею, далі йде їх опрацювання, набір тексту, коректура, верстка, створення дизайну обкладинки та ілюстративної частини, редагування матеріалу. І, зрештою, у нас у руках нове видання.
Скоро ви побачите результат нашої роботи: каталог «Українська дитяча література 1940-х років у фондах Педагогічного музею України».
Ми завжди страшенно радіємо новим виданням і залюбки ділимось ними з вами. А ви очікуєте нашу новинку?
#MuseumWeek 2021Wednesday, June 9: #ChildrensEyesMW
9 червня, середа: #ОчимаДитиниMW
Музей очима дітей… Зазвичай діти приходять до музею з батьками або педагогами, але є й унікальний досвід знайомства дітей з музеями, їхнє перше емоційне сприйняття через творчість, зчаста у своїй рідній школі. Це перші ціннісні враження, коли дитина є учасником ТВОРЕННЯ музею. Таких прикладів безліч, адже в Україні діє понад 4 тисячі музеїв при закладах освіти.
Наша розповідь про один із них. Єдиний в Україні музей солом’яного мистецтва «Солом’яне диво» діє у Купичівському ліцеї Турійського району, що на Волині. Тут майстриня Марія Кравчук за улюбленою справою навчає дітей у студії «Житечко», що займається відтворенням та збереженням давнього ремесла – плетіння із житньої соломки.
Людство за свою історію зробило безліч відкриттів. Були відкриття і в педагогіці.
«Серце віддаю дітям» – це назва найвідомішої книги Василя Сухомлинського, його «педагогічне відкриття», педагогічне кредо й воднораз педагогічний заповіт. Головна ідея книги – повага до дитини, безумовна підтримка дитинства.І ця ідея наочно відображена у цьому фото В. Сухомлинського зі своїми вихованцями.
Увага! Придивіться до фото. Чи побачили ви щось незвичайне? Поділіться, будь ласка, своїми версіями в коментарях.
Фото з фондів Педагогічно-меморіального музею В. Сухомлинського
Відповідь: Сферичний шляховий магнітний компас для рятувальних шлюпок і кораблів. В педагогіці демонстраційний компас використовується в кабінетах фізики загальноосвітніх навчальних закладів. Призначений для проведення лабораторних дослідів з вивчення електромагнетизму, будови та принципу дії компаса, визначення сторін світу.
У споруді сучасного Київського міського будинку вчителя, побудованій за проєктом архітектора Павла Альошина саме для Педагогічного музею на початку ХХ ст., увагу будь-якого перехожого зазвичай привертає багатофігурний скульптурний фриз з античними мотивами, який розміщено на головному фасаді будівлі.
Але будинок має ще багато архітектурних цікавинок. Тому, коли наступного разу будете прогулюватися по вул. Володимирській, зверніть увагу на вхідні бічні двері будівлі. Над ними знайшли своє пристановище 2 маскарони: в одному з них можна впізнати Сократа; в другому – Александра Македонського. Останній, на жаль, до нашого часу дійшов пошкодженим. Вибір зодчим для маскаронів конкретних образів зазвичай був напряму пов’язаний із призначенням споруди. Водночас, хоча зміст маскаронів у більшості випадків є досить простий для розуміння, все ж символіку деяких масок доводиться розгадувати.
Якщо уважно розглядати будинок – то можна побачити ще чимало цікавих архітектурних нюансів, які непомітні для неозброєного ока.
У нашому сучасному стрімкому світі, де багато руху та шуму, ми часто забуваємо, що мистецтво і справді – повсюди. Просто іноді потрібно зупинитися на кілька хвилин, уважно подивитися на щось і відкрити для себе цю красу.
#MuseumWeek 2021 Sunday, June 13: #WordsForTheFutureMW
13 червня, неділя #ПосланняВМайбутнєMW
Шанувальники музеїв! Давайте разом пофантазуємо і відправимо послання в майбутнє, де коротко спробуємо описати, який же він – МУЗЕЙ МАЙБУТНЬОГО? Ми починаємо! І говоримо, що музей майбутнього – це привітні, креативні, закохані в свою справу музейники. Як ми на цьому фото. А що скажете ви про МУЗЕЙ МАЙБУТНЬОГО?