Створення доступного середовища і доступних послуг – невід’ємна умова для реалізації прав і свобод людей з інвалідністю. Відповідно до Конвенції ООН «Про права інвалідів» люди з особливими потребами мають право нарівні з іншими брати участь у культурному житті і мати доступ до творів культури в доступних форматах, в тому числі до музейних експозицій.
З 2017 р. в Педагогічному музеї України започатковано окремий напрям діяльності – застосування інклюзивних практик в музейному просторі, який є складовою основних напрямів роботи музею: науково-дослідної, фондової, науково-методичної, науково-експозиційної, екскурсійної діяльності.
На основі вивчення досвіду колег та із залученням експертів (насамперед психологів і фахівців зі спеціальної педагогіки) було складено план дій, який було реалізовано впродовж 2017-2019 рр.
В узагальненій формі проведену роботу можна узагальнити у вигляді такого алгоритму дій: визначення фахівця, відповідального за проведення інклюзивних програм, → залучення експертів → навчання співробітників → реалізація інклюзивних програм → інформування про проведені заходи з метою залучення цільової аудиторії і поширення власного досвіду.
Подаємо звіт за результатами діяльності музею у вигляді 10 фото з розгорнутими підписами:
1. Реалізація музейно-освітнього проекту «Школа для музейників по роботі з особливими відвідувачами» спільно з Незалежною асоціацією психологів (2017; теоретичні та практичні заняття для музейних працівників Києва, Львова, Харкова, Чугуєва та Нетішина).
2. Адаптація виставок Педагогічного музею України для осіб з тяжкими порушеннями зору (2017-2019; виставки «Українська книга 1917-1921 рр.», «Реклама у педагогічній періодиці І половини ХХ ст.», «Шкільний портфель. Виставка-фантазія одного предмета», міжнародна мобільна виставка «Шляхи освіти слов’янських народів».
4. Проведення екскурсій в Педагогічному музеї України для осіб з тяжкими порушеннями зору (2017-2019; всього проведено понад 30 екскурсій, зокрема 2 у межах проекту UNDP Ukraine / ПРООН в Україні «Вікенд необмежених можливостей».
5. Поповнення фондів музею дитячими книгами шрифтом Брайля (завдяки Оксані Потимко, керівнику Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», та Юлії Патлань, керівнику Міжнародної науково-дослідної групи «Василь Ярошенко і його доба»).
6. Організація семінару «Аудіодискрипція для сфери культури» (театри, музеї, музична школа) по роботі закладів культури з незрячими спільно з Українською спілкою людей з інвалідністю і Національною спілкою театральних діячів України (2017).
7. Консультації колег-музейників із регіонів України щодо роботи з особливими відвідувачами (2017-2019; Боярка, Косів, Коломия, Львів).
8. Асистування на екскурсіях у колег з інших музеїв, які долучаються до роботи з особливими категоріями відвідувачів (Державний політехнічний музей).
9. Участь у Міжнародному грантовому виставковому проекті «Одяг, люди та мистецтво» у співпраці з Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського (керівник Проекту та автор ідеї – завідувач Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини Вікторія Яремин). Вперше в Україні виставка такої тематики частково адаптована для незрячих: є анотації шрифтом Брайля і тактильні зразки розроблені Кірою Степанович, фахівцем з тифлоадаптації виставок, старшим науковим співробітником Педагогічного музею України). 1 березня 2019 р. цю інноваційну експозицію відвідали Марина Порошенко та Міністр культури України Євген Нищук. (Автор фото: Віта Бойчук)
10. Популяризація досвіду музею по роботі з людьми з інвалідністю шляхом інформування про цей напрям діяльності на сайті музею (pmu.in.ua), сторінці музею у соціальній мережі Facebook (pedmuzua), на Громадському радіо, радіо «Культура», медіаплатформі «Слово громади» та ін.
Започаткувала і очолює цей напрям роботи Кіра Степанович, старший науковий співробітник музею.
Подяки:
Але реалізувати все вищезазначене було б нереально без співпраці з нашими дорогими колегами, за що висловлюємо слова щирої подяки надійним партнерам:
Незалежна асоціація психологів (президент Катерина Бояршинова),
Львівський обласний осередок всеукраїнської громадської організації «Українська Спілка Інвалідів – УСІ» (виконавчий директор Оксана Потимко)
Національна спілка театральних діячів України (голова Богдан Струтинський)
UNDP Ukraine / ПРООН
Музей історії міста Києва (генеральний директор Лариса Булавіна)
Державний політехнічний музей (директор Наталія Писаревська)
Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського (директор Ярослава Ткачук)
Наступний захід в межах цього напряму роботи – музейна зустріч «Доступний музей: інклюзія в музейному просторі» (соціальний освітній проект «Педагогіка позитиву») – відбудеться в експозиційній залі Педагогічного музею України 19 березня 2019 о 10:30.
Спікери:
Олексій Караманов, кандидат пед. наук, доцент кафедри загальної педагогіки та педагогіки вищої школи, Завідувач Лабораторії музейної педагогіки Львівського національного університету імені Івана Франка
«Сучасні підходи до організації проектної роботи в інклюзивному музейному просторі»
Леся Гарасим, заступник директора з питань розвитку Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького;
Оксана Омельчук, вчений секретар Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького
«Музей на дотик» – долаємо бар’єри: особливості практичної реалізації інклюзивного проекту»
Тарас Процак, завідувач відділу зброї “Арсенал” Львівського історичного музею
«Впровадження інклюзії в культурно-громадському просторі м. Львова»
Лариса Гайда, провідний науковий співробітник Педагогічного музею України