55 років від часу виходу друком першого видання книги Василя Сухомлинського «Серце віддаю дітям» (Берлін, 1968)

Найвідоміша праця Василя Олександровича Сухомлинського, педагогічний бестселер, «Серце віддаю дітям» вперше побачила світ у німецькому видавництві «Volk und Wissen» в Берліні у 1968 році німецькою мовою під назвою «Mein herz gehӧrt den Kindern».

Перше видання книги вийшло друком за сприяння німецьких колег та друзів Василя Олександровича – Юрґена Польцина, директора однієї з німецьких шкіл-інтернатів, Герхарда Нойнера, директора Науково-дослідного інституту педагогіки в Берліні та Марґот Гоннекер, міністерки освіти Німецької Демократичної Республіки (НДР).

Фото книги з фрагментами занять у Павлиській школі

У книзі Василь Сухомлинський описує власний досвід роботи вчителем і директором Павлиської середньої школи та розповідає про педагогічний експеримент навчання дітей 6-річного віку у творчій лабораторії «Школи під блакитним небом». «Книга «Серце віддаю дітям» ― педагогічне кредо й воднораз педагогічний заповіт Василя Олександровича. Автор розповідає про виховання людини ― від моменту, як та побачила світ, і до її громадянської зрілості. Червоною ниткою крізь цю працю проходить ідея становлення душевного стрижня Людини ― її думок, переконань, почуттів, естетичних поглядів і смаків. Автор вчить, як виховати Щасливу Людину, як досягти того, щоб у  нашому суспільстві не було жодної людської особистості з порожньою душею» (Сухомлинська О.В.  «У пошуках справжнього», Х., 2018).

Суперобкладинка книги «Серце віддаю дітям» (Берлін, 1968)

Перше видання книги було виконане у високотехнологічній поліграфічній якості з твердою палітуркою та глянцевою суперобкладинкою. Титульна сторінка книги вирізнялась художньо довершеним дизайном та ілюстраціями, що доволі промовисто передавали зміст «Серця віддаю дітям». Внутрішній макет та дизайн книги теж були досконало продумані – оригінальні читабельні шрифти, відступи, вставки чорно-білих фотографій з фрагментами занять у Павлиській школі, цитати Василя Сухомлинського, відгуки читачів тощо. Про популярність «Серця віддаю дітям» у Німеччині свідчить той факт, що німецьке видавництво «Volk und Wissen» перевидавало книгу сім разів.

Уперше в Україні книга вийшла друком у Києві у видавництві «Радянська школа» 1969 року іще за життя Василя Олександровича. Українською мовою книга вперше вийшла друком у повному обсязі у 1977 р. у Києві у видавництві «Радянська школа» у 3-му томі видання «Сухомлинський В.О. Вибрані твори. B 5 томах». Видавництво «Радянська школа» видавало її 11 разів, іноді двічі на рік. У різних друкованих виданнях було опубліковано понад 70 відгуків та рецензій на працю.

За книгу «Серце віддаю дітям» В. Сухомлинський став лауреатом Державної премії УРСР. Цю нагороду видатному педагогу присуджено у 1974 році (посмертно).

Загалом «Серце віддаю дітям» перекладена 32-ма мовами світу і перевидана більш ніж 50 разів.

Детальніше про історію створення культової книги дивіться у відео на нашому  Ютуб-каналі: https://www.youtube.com/channel/UCl1YsFdPETvEiSlbKwNibmQ/videos

підготувала

старша наукова співробітниця

Вікторія Бондаренко