Меморіальний музей-садибу академіка Івана Зязюна відкрито 31 березня 2017 року у селі Пашківка Ніжинського району Чернігівської області.
Відкриття музею відбулось в рамках І Міжнародної науково-практичної конференції «Наукова спадщина академіка Івана Зязюна у вимірах сучасності і майбутнього», яка30-31 березня 2017 року тривала на базі Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Захід зібрав гостей з Чернігівської, Київської, Полтавської та Харківської областей. До заходу також долучилися члени делегації Комітету педагогічних наук Польської академії наук. Учасники поклали квіти до могили видатного українського педагога та вирушили пішою ходою до його батьківського дому на відкриття музею-садиби.
Меморіальним музеєм вченого стала невеличка затишна батьківська хата, місце його народження і вічного спочинку.У двох кімнатах музею відвідувачі можуть ознайомитися з оригінальними документами, переглянути фото з його особистого архіву, відчути атмосферу робочого кабінету.
Біля музею-садиби відвідувачі матимуть можливість пройтись по садку, дерева в якому власноруч посадив видатний вчений-педагог (http://prostir.museum/ua/post/39130)
Іван Андрійович Зязюн (1938-2014) – директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України, академік Національної академії педагогічних наук України, Заслужений працівник вищої школи УРСР, доктор філософських наук, професор.
Народився 3 березня1938 року в селі Пашківка, Ніжинського району, Чернігівської області. Закінчивши із відзнакою семирічну Пашківську (1952) та середню Галицьку загальноосвітні школи, у 1955р. розпочав свою трудову діяльність на посаді завідувача сільського клубу.
У 1956-1959рр. навчався та працював у гірничо-промисловому училищі № 5 м. Свердловськ, що на Луганщині.
З 1959 по 1964 роки навчався на філософському факультеті Київського університету імені Т. Г. Шевченка. Працював на кафедрах філософії Дніпропетровського сільськогосподарського інституту, Театрального інституту імені І. Карпенка-Карого, Дніпропетровського сільськогосподарського інституту. Завідував лабораторією творчих процесів Театру опери і балету ім. Т. Г. Шевченка.
У 1975-1990 роках очолював Полтавський педагогічний інститут ім. В. Г. Короленка.
Перший Міністр освіти і науки незалежної України (1990-1992).
З 1993 по 2014 роки – директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України.
У 1998 році Американський біографічний інститут обрав Івана Зязюна «Людиною року».
Помер 28 серпня 2014 року. Похований на цвинтарі с. Пашківка, Ніжинського району Чернігівської області.
Автор понад 350 наукових праць, серед яких підручники, навчальні та навчально-методичні посібники, монографії з проблем педагогічної майстерності, неперервної професійної освіти, етики та естетики, теорії української та зарубіжної культури, зокрема: «Основы педагогического мастерства» (1987, 1989); «Педагогічна майстерність» (1997); «Краса педагогічної дії» (1998); «Неперервна професійна освіта: проблеми, пошуки, перспективи» (2000); «Педагогіка добра» (2000) (https://uk.wikipedia.org/wiki/Зязюн_Іван_Андрійович)
У Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського на його честь відкрито педагогічну майстерню. (http://monitor.cn.ua/ua/culture/53241)