My Calendar

11.06.2022

Іван Фалькiвський: 260 років

Іван Фалькiвський: 260 років

All day
11.06.2022

Іван (Іриней) Фальківський ‒ український учений, освітній і церковний діяч, письменник, викладач і ректор Києво-Могилянської академії, астроном і математик. Іван Фальківський належить до кагорти видатних діячів української культури та науки порубіжжя XVII-XVIIІ ст. Разом з Теофаном Прокоповичем вчений сприяв проникненню й популяризації в Україні найновіших досягнень західноєвропейської культури і науки, зокрема в галузі астрономії, математики та фізики.

 

Народився Іван (Іриней) Фальківський 8 червня 1762 у селі Білоцерківці на Полтавщині. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії, вищих навчальних закладах Австрії та Угорщини. Повернувшись із закордонних студій, 1783 р. був рекомендований на посаду викладача Києво-Могилянської академії.

З 1803 по 1804 рр. Іван Фальківський обіймав посаду ректора Академії.  

 

Протягом 21 року Іван Фальківський викладав у Києво-Могилянській академії алгебру, геометрію, астрономію, архітектуру, змішану математику, гідравліку, оптику, а також історію, географію, поезію, німецьку мову, філософію, теологію. Педагог ставив за мету розширити рамки програми з природничих наук і наблизити їх викладання до рівня західноєвропейських університетів. Як згадуть сучасники Фальківського, вчений виступав проти схоластики в освіті, латинізму старої академії, висував на перший план учбові предмети, що більше відповідали потребам часу, духу епохи. До таких предметів тоді належали математика, астрономія, іноземні мови.

 

Іван Фальківський був автором ряду підручників з різних дисциплін, переважно з математики та богослів’я. Викладав низку авторських курсів з астрономії, які ґрунтувалися на власних наукових дослідженнях вченого. При Михайлівському Золотоверхому монастирі вчений створив невелику обсерваторію. Практичним застосуванням набутих знань з астрономії для багатьох вихованців Києво-Могилянської академії стала активна діяльнісь у підготовці «Київських місяцесловів», щорічників, які видавав Іван Фальківський. У збірнику містилися відомості про положеннях Місяця і Сонця, про затемнення, а також статті на історичні теми. При Академії Фальківський відкрив також фізико-математичний кабінет, в якому були земні й небесні глобуси, сфери Коперніка, електрична машина, телескоп, барометр тощо. Деякі з учнів Івана Фальківського стали у майбутньому відомими педагогами-математиками як, наприклад Гнат Гловацький, Тимофій Максимовський та Трохим Ляшков.

 

Захоплювався Іван Якович також і музикою, писав музичні твори до своїх віршів. Діяч сприяв розвиткові в Академії нотного вокального співу, відновленню класу нотного співу, створив хор пришколі Михайлівського монастиря. При Києво-Могилянській академії Іван Фальківський заснував студентське Вільне піїтичне товариство (1972), метою якого було «повсякденне читання добрих книг». Там студенти могли також користуватися бібліотекою свого професора.

Таким є внесок Івана Фальківського у розвиток української педагогіки та освіти.

Постановою Верховної Ради України № 6406 «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» ювілей Івана Фальківського відзначається на державному рівні.

Рішенням Київської міської ради від 15.04.2022 260 років від дня народження Івана Фальківського відзначається на території Києва.

 

#КМДА #Департамент культури київської міської державної адміністрації.

 

Детальніше про життя і діяльність вченого можна прочитати в таких джерелах:

  1. Фальковський Іван Якимович // Українська педагогіка в персоналіях – ХІХ століття /За редакцією О. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах /. Кн.1. – Київ: «Либідь», 2005. –С. 220-224.
  2. Матвіїшин Ярослав. Науково-педагогічна діяльність Іринея Фальківського в галузі астрономії // Українське небо. Студії над історією астрономії в Україні. http://www.iapmm.lviv.ua/12/ukr_sky/ukr_sky-1/data/606-654.pdf

3. Заремба С. Вчений-просвітитель Іван Фальковський // Київська старовина. – 1992. – № 3. – С. 47-52.