Дмитро Тхоржевський: 90 років

Дмитро Тхоржевський: 90 років

All day
18.06.2020

Дмитро ОлександровичТхоржевський народився 18 червня 1930 у Києві. Закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю «технологія машинобудування, верстати й інструменти».Навчання  в  інституті  юнак поєднував із роботою викладача спецтехнології в ПТУ №14  м. Києва.Згодом Дмитро Олександровичпрацював викладачем і завідувачем відділення Краматорського машинобудівного технікумув Донецькій області.

Подальша доля педагога пов’язана з Київським державним педагогічним інститутом ім. О. М. Горького (нині Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова), до аспірантури якого він вступив у 1959. Через три роки захистив кандидатську дисертацію,а у 1976 – докторську. Д.Тхоржевський  створив і багато десятиліть очолював кафедру методики трудового навчання й креслення, а також був головним редактором журналу «Трудова підготовка в закладах освіти».

Дмитро Олександровичбув визнаним науковим авторитетом у галузі трудової і професійної підготовки молоді.Був автором і керівником колективів багатьох навчальних програм і навчальних посібників для загальноосвітньої школи, зокрема першого навчального посібника для педагогічних інститутів та училищ з методики трудового навчання – «Методика викладання загально-технічних дисциплін і трудового навчання» (1973, 1980, 1992), що витримав три видання шістьма мовами.

Д.Тхоржевський  доклав багато зусиль для створення спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій з теорії та методики трудового навчання в НПУ ім. М.П. Драгоманова, яку й очолював. Багато років він головував у науково-методичній комісії з трудового навчання Міністерства освіти і науки України.Ще в радянські часи був обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР, а при створенні Академії педагогічних наук у незалежній Україні (нині Національна академія педагогічних наук України) став одним з її засновників, дійсним членом.В останні роки свого життя вчений займався розробленням концепції виховання національної самосвідомості в середній школі.

У фондах Педагогічного музею України зберігаються праці Д.Тхоржевського, зокрема, «Дидактика трудового навчання» (1972),«Система трудового навчання» (1975) та багато ін., атакож численні публікації педагога в журналах«Радянська школа» та «Школа и производство».

Помер Дмитро Тхоржевський 10 січня 2002 р. 

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.