Роман Заклинський: 170 років

Роман Заклинський: 170 років

All day
08.04.2022

170 років від дня народження Романа Заклинського (1852–1931), українського літературознавця, історика і етнографа, педагога

Роман Гнатович Заклинський народився 8 квітня 1853 с. Маринополі (нині Міріямпіль) Галицького району Івано-Франківської області. Заклинські (батьки, брати, а згодом і діти) були людьми, яких просто неможливо викреслити з української історії: всі вони самовіддано служили Богові і Україні.

Роман Заклинський – багатогранна особистість: український письменник, історик, етнограф, педагог, мемуарист, культурно-просвітницький діяч. Одержавши гімназійну в Станіславі й університетську освіту у Львові, виступав як публіцист у різних виданнях: «Діло», «Газета шкільна», «Учитель», «Батьківщина», «Зоря», у виданнях «Просвіти» та ін. Порушував тему виховання молоді в дусі українства.  Викладав у Львівській та Станіславській учительських семінаріях (1891–1912), був членом-засновником Руського Товариства Педагогічного і співредактором заснованої при цьому ж товаристві 1886 «Бібліотеки для молоді», в якій до 1906 з’явилося 118 випусків, секретарем Головної управи «Рідної школи», бібліотекарем «Просвіти» у Львові.

Разом із своїм братом Леонідом доклав чимало зусиль для відкриття філії товариства «Просвіти» в Станіславі у 1874. А вже у  1905 він домігся відкриття в цьому місті української гімназії. Видав кілька підручників, зокрема перший підручник з географії українських земель в Австро-Угорщині українською мовою «Географія Руси. Часть перша. Русь галицька, буковинська і угорська з картою Галичини, Буковини і Угорської Руси» (1887), тираж якого становив 2030 примірників.

Автор творів «Про напади татарски» (1885), «Пісні Романа Нечекая», (1886), історичного оповідання «Наше лихолітє» (1892), історико-літературознавчого дослідження «Пояснення одного темного місця в «Слові о полку Ігоревім»  (1906). Як літературознавець був дослідником творчості Юрія Федьковича, автором споминів про нього. Був особисто знайомий з Борисом ГрінченкомОсипом МаковеємМихайлом Павликом, Іваном Нечуєм-Левицьким, листувався з Іваном Франком. Від 1912 року жив у с. Крушине на Львівщині.

До скарбниці української культури значний внесок зробили і сини Романа Заклинського: Богдан та Корнило, також  Богдан, Ростислав, Мирон і Володимир як добровольці виборювали незалежність України, згодом опублікували низку нарисів та спогадів про визвольні змагання Українських січових стрільців.

Помер Роман Заклинський 20 березня 1931.

Детальніше. Качкан В.А. Незнищенне древо Заклинських. Українське народознавство в іменах.1994. С. 7-34: https://library.udpu.edu.ua/library_files/417046.pdf

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.