Олекса Новаківський: 150 років

Олекса Новаківський: 150 років

All day
14.03.2022

#ПедагогічнийКалендар2022

Олекса #Новаківський: 150 років

Сьогодні 130 років від дня народження художника та педагога, засновника першої в Галичині української мистецької школи Олекси Новаківського.

Народився Олекса Новаківський  в селі Слободо-Ободівка (нині Вінниччина). Мистецьку освіту здобув в Одесі, в майстерні художника Федора Клименка, та в Краківській художній школі. Закінчивши із золотою медаллю навчання у 1900 році, залишився в класі академії ще на два роки – у пейзажиста Яна Станіславського. Відтоді брав участь у багатьох виставках. Створив цілу низку портретів та пейзажів у селі Могила поблизу Кракова.

У 1911 році на виставці у Кракові було презентовано 100 полотен Новаківського. Цю виставку відвідав митрополит Андрей Шептицький, який, вражений картинами Новаківського, запросив художника до Львова та взяв активну участь у його подальшій долі.

У Львові Олекса Новаківський, окрім художньої діяльності, займався й педагогічною. За матеріальної підтримки Андрея Шептицького, створює у своїй майстерні приватну студію, яка пізніше стала унікальною україноорієнтованою «школою Новаківського». Сюди на навчання приїжджали молоді художники не лише з усієї Галичини, а й з Волині, Буковини, Наддніпрянщини. Зі школи Новаківського вийшло багато талановитих українських художників.  У 1924-25 роках Олекса Новаківський очолював мистецький факультет Львівського (таємного) Українського Університету. 

У 1921 році відбулася перша велика виставка робіт Новаківського у Львові, яка стала тріумфом та беззаперечним визнанням художника. Серед шедеврів Новаківського – «Автопортрет», портрети Андрея Шептицького, Олександра Барвінського, Дмитра Левицького, дружини художника («Моя Муза»), «Довбуш», «Юрський собор», ціла низка інших портретів, пейзажних полотен, робіт на побутову тематику.

Помер художник 29 серпня 1935 року у Львові, похований на Личаківському цвинтарі. За більшовицьких часів ім'я Олекси Новаківського  тривалий час належало до «заборонених», суворо заборонялося  згадувати про тривалі теплі стосунки митця з Андреєм Шептицьким та іншими представниками львівської інтелігенції. У львівському будинку, де  проживав та мав студію Олекса Новаківський відкрито художньо-меморіальний музей художника.

Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022 році» 150 років з дня народження Олекси Новаківського відзначається на державному рівні.

Комітет гуманітарної та інформаційної політики

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.