Євген Кивлицький: 160 років

Євген Кивлицький: 160 років

All day
08.02.2021

МІСТЕР. Саме так його звали у студентські роки завдяки ерудиції, стриманості і коректності. Коло його зацікавлень вражає: історик, педагог, літератор, журналіст, бібліограф та бібліотекознавець, один з організаторів і перший керівник Всенародної бібліотеки України.

Євген Олександрович Кивлицький народився 8 лютого 1861 в Санкт-Петербурзі, де пройшло його раннє дитинство. Після смерті батька вони з матір’ю переїжджають в Україну, на Чернігівщину. Закінчивши Новозибківське реальне училище, Євген вступає до Університету св. Володимира. Навчається спочатку на природничому, а потім переводиться на історико-філологічний факультет, який закінчив 1889.

Глибокі знання та ерудиція дали змогу Є.Кивлицькому зайняти посаду секретаря журналу «Киевская старина», а пізніше – редактора часопису (1890-1892). Євген Олександрович користувався повагою та авторитетом як історик. Автори, зокрема М.Грушевський та П.Голубовський, завжди прислухалися до його зауважень. Є. Кивлицький особисто підготував «Программу по общей русской истории», за якою читав у 1910 лекції в Ніжинському історико-філологічному ліцеї князя Безбородька на загальноосвітніх курсах для учителів.

З 1891 по 1898 Кивлицький працює помічником бібліотекаря Університету св. Володимира й одночасно викладає історію та географію в 4-й Київській жіночій гімназії, пізніше в Київському кафедральному корпусі та жіночій гімназії О.Т.Дучинської. Людина широкого світогляду, всебічно освічений, він користувався авторитетом серед учнів. Коли дирекція 4-ої гімназії несправедливо звільнила його з роботи, то гімназистки вимагали його повернення, відзначаючи у відозві, що він завжди рахувався з їх людською гідністю. Педагогічна діяльність тривала до 1917 р. Остання його педагогічна посада – завідувач справами російської мови в Департаменті народної освіти Української Народної Республіки.

Останні роки життя Є.Кивлицького були віддані Всенародній бібліотеці України (ВБУ), нині це – Національна бібліотека України ім. В.Вернадського, де працював спершу як старший бібліотекар, потім керуючий відділу, а з вересня 1919 по вересень 1920 — голова Ради бібліотекарів, виконував функції директора ВБУ. Безпосередньо займався створенням книжкового масиву ВБУ, ним було закладено основи збереження і систематизації фондів, розпочато одержання періодики, відкрито читальню, у 1919 з ініціативи Є.Кивлицького видано два номери часопису «Книжковий вісник».
Помер Євген Кивлицький 4 січня1921 в Києві.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.