Заповідник у Дубно залучає студентів КНУБА до архітектурного проектування

Уже шостий рік йде активна співпраця між Державним історико-культурним заповідником міста Дубно та Київським національним університетом будівництва і архітектури. За ці роки студентами першого та шостого курсу було виконано великий об’єм робіт по обмірним кресленням, замальовкам, дипломним та курсовим проектам.

Під керівництвом завідуючого кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування,  Народного архітектора України, доктора архітектури, професора Слєпцова Олега Семеновича та доцента, кандидата архітектури Ніканорова Сергія Олександровича, цього року було виконано студентками Томусяк Анною, Бичковою Катериною та Бондаренко Кристиною,  дипломні роботи на тему:

  • «Принципи реконструкції громадських будівель під культурно-видовищні комплекси в історичному середовищі, які були успішно захищено».
  • «Особливості реконструкції сакральних будівель як інститутів релігії в історичному середовищі»
  • «Принципи ревіталізації промислових будівель під багатофункціональні комплекси сфери готельно-ресторанної діяльності зі збереженням історичної функції»;

Студентами, у співпраці з Люблінською політехнікою, в рамках  програми подвійного диплому були розроблені магістерські проекти реконструкції історичного центру Дубно. Колектив КНУБА та студенти висловлюють подяку за надання допомоги Кічатому Леоніду Святославовичу та всьому колективу Державного історико-культурного заповіднику міста Дубно.

На сьогоднішній день громадські об’єкти та їх територія є невід’ємною частиною міського середовища, тому їх реконструкція є необхідним процесом, це стосується і Будинку контрактів в місті Дубно. Проблемою об’єкту є поступова руйнація приміщення, фізичний та моральний знос. Крім того, сама будівля потребує поліпшення як естетичного вигляду фасаду так і внутрішніх приміщень. Проектом реконструкції, автором якого є Томусяк Анна, передбачено відновлення автентичного фасаду будівлі та реорганізація функціонального процесу відповідно до потреб культурно-видовищного центру. Як майбутній результат впровадження проекту суспільство матиме згуртовану, культурно – збагачену громаду і сучасний культурно-видовищний центр. Вирішення такого проекту підвищить настрій та духовність громадян, допоможе само реалізуватися молоді, згуртує різновікові категорії населення.

Метою дипломного проекту Бичкової Катерини якої було дослідити принципи реконструкції історичних будівель під створення сакральних комплексів на прикладі Центральної синагоги міста Дубно. В роботі був проведений аналіз сучасного стану будівлі синагоги на основі історичних документів та сучасної фотофіксації. Враховуючи технічний стан пам’ятки, передбачено поетапні роботи з реконструкції. На території планується реконструкція синагоги та будівництво навчального центру, а також благоустрій навколишньої території.

Новий об’єкт навчального центру буде слугувати відновленням старої структури комплексу. Ідеєю проекту Катерини є створення тісного зв’язку між функціями синагоги та навчального центру для розвитку єврейської спільноти. Історично на обраному місці проектування була будівля школи, яка входила до комплексу синагоги. Таким чином додаючи новий об’єкт, відтворюється історичний вигляд синагоги.

Через історичну важливість об’єкту, було прийнято рішення не змінювати об’ємно-просторову композицію будівлі, тільки в разі потреби реконструкції замінити певні елементи. В інтер’єрі передбачено відтворення повної функціональної структури , щоб дотримати процес віросповідання.Так як Центральна синагога міста Дубно є однією з найбільших не лише в Україні, а й у Східній Європі, будівля є великим історичним надбанням єврейського народу реконструкція якої буде сприяти розвитку міжнародної співпраці зі спорідненими єврейськими громадами в Україні та закордоном.

В магістерській роботі Бондаренко Кристини було проаналізовано містобудівну ситуації міста Дубно та запропоновано територію вулиці Свободи звільнити від автомобілів та влаштувати пішохідну зону з лавами з різними рослинами, адже дана вулиця в перспективі може стати туристичним шляхом від Дубенського замку до Луцької брами. Було передбачено відновлення історичного вигляду вулиці Свободи, реконструкцію будівель,  а також  було прибрано всю дисгармуючу рекламу та вивіски, було відтворено первозданний образ.

Також Бондаренко Кристиною була звернена увага на такий цінний архітектурний об’єкт, як Хмелефабрика по вулиці Свободи. Будівля побудована ще в 1831 році чеською меншиною, пиво даного заводу не раз займало перші місця в міжнародних конкурсах пивоваріння, тому було важливо відтворити історичну функцію даного об’єкту, а також додати нову громадську функцію, а саме готельно-ресторанну, що в свою чергу вплине не тільки на даний об’єкт, а на місто в цілому.  Була проведена оцінка сучасного стану фасадів, і задокументовані ті ураження, які є на даний момент, та запропоновані шляхи вирішення тих чи інших ушкоджень. Загальний образ будівлі був незмінений, а лиш доповнений новим дахом та обрешіткою навколо вікон. Розроблені варіант покращення навколишньої території Хмелефабрики. Всі ці заходи були не тільки корисні для даного об’єкту, але й для міста в цілому, створення нових робочих міст, потенціальний притік туристів в місто, а також збагачення дозвілля містян.

Анна Остапчук,
Державний історико-культурний заповідник

м. Дубно

Джерело