140 років від дня народження Григорія Шерстюка (1882–1911), українського мовознавця, педагога, культурно-освітнього діяча, видавця

140 років від дня народження Григорія Шерстюка (1882–1911), українського мовознавця, педагога, культурно-освітнього діяча, видавця

All day
26.11.2022

Григорій Шерстюк народився 26 листопада 1882 р. в с. Новий Тагамлик на Полтавщині. Після закінчення місцевого міністерського зразкового училища у 1899 вступив до Новобузької вчительської семінарії. Одержавши в 1904 документ про закінчення курсу навчання, повертається на рідну Полтавщину, де працює народним учителем спочатку в земській школі с. Наталівка, а пізніше в с. Мала Перещепина.

Активізація національного руху в Україні на поч. ХХ ст. мала значний вплив на формування світобачення юнака, фактично визначивши його долю. Участь в організації мітингів під час подій 1905 стала приводом для арешту, а це унеможливило для Г.Шерстюка подальше заняття улюбленою справою – шлях до школи йому було закрито назавжди.

Г.Шерстюк працював секретарем часопису «Рідний край», публікуючи в ньому у 1906-1907 й власні статті: рецензії на підручники, дитячу художню літературу та науково-популярні книжки. Г.Шерстюк згуртував учителів-однодумців у товариство, і вони в 1906 заснували на власний кошт у Полтаві перше в підросійській Україні видавництво української педагогічної літератури «Український учитель». Першою книжкою видавництва стала «Коротка українська граматика для школи» (Ч. 1, 1907)  Г. Шерстюка. За два роки функціонування видавництва в Полтаві було видрукувано 9 назв книжок. Серед них – підручники «Граматка» С. Черкасенка (1907), «Арифметика, або Щотниця для українських шкіл» О. Кониського (1907), а також низка казок.

З 1908 видавництво «Український учитель» працювало у Києві у зв’язку з переїздом сюди Г. Шерстюка. У київський період (1908–1912) воно випустило у світ лише один підручник – другу частину «Української граматики для школи» Г.Шерстюка (1909) і зосередилось на публікації книг для самоосвіти та на виданні дитячої художньої літератури. У цей час побачили світ понад 40 назв, серед яких – брошури М. Загірньої «Який був лад в Афінській державі» (1908), Д. Дорошенка «Білоруси і їх національне відродження» (1908), Ю. Сірого «Світова подорож краплини води» (1910), вірші Т. Шевченка, оповідання М. Коцюбинського, байки Л. Глібова. Також вийшло ще кілька робіт самого Г. Шерстюка: науково-популярні оповідання для дітей молодшого шкільного віку «Про зозулю» (1910), «Соловейко. Одуд» (1911), переклад казки братів Грімм «Хатка в лісі» (1910 ) та ілюстрований збірник для дітей «Світло» – своєрідна хрестоматія з української літератури..

Г.Шерстюк не полишав своєї давньої мрії створити український педагогічний журнал. Це вдалося зробити лише в 1910. Так у Російській імперії з’явився перший український педагогічний часопис «Світло» (Київ, 1910-1914).

Педагог все життя хворів на туберкульоз кісток і другий арешт у 1909 та перебування у в’язниці підірвало ще більше його здоров’я. Влітку 1911 він виїхав до Євпаторії на лікування, і це полегшило його фізичний стан. Повернувшись додому, він знову поринув у роботу. Захоплений підготовкою вересневого номера «Світла», не відразу належним чином зреагував на різке погіршення фізичного стану. Г.Шерстюк помер 24 жовтня 1911, не доживши кількох тижнів до свого 29-річчя. Його могила знаходиться на Новому Байковому цвинтарі неподалік від іншого визначного українського діяча – Бориса Грінченка. На могилі встановлено пам’ятник з темного граніту: хрест на постаменті. На постаменті викарбовано слова: «Прямуючи до світла, ніс «Світло» незрячим і, йдучи шляхом тернистим, зберіг ніжність і лагідність вдачі й незалежність духа свого, подаючи собою зразок людини-громадянина».

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.