Андрій Штогаренко

Андрій Штогаренко

All day
15.10.2022

120 років із дня народження Андрія Штогаренка (1902-1992),
композитора, педагога, громадського діяча

Народився 15 жовтня 1902 р. в передмісті Катеринослава – селі Нових Кайдаках (нині в складі м. Дніпра). Батько Яків Софронович був великим шанувальником музики: грав на багатьох народних інструментах, брав активну участь у театральних аматорських виставах. Мати добре співала народні пісні, а також мала акторські здібності. Любов до музики була в сім’ї дуже сильна та надихнула створити всій власний самодіяльний ансамбль народних інструментів. Граючи на балалайках, мандоліні, гітарах, баянах, члени родини виконували для публіки як класичні та побутові п’єси, так і народні композиції «з родзинкою». З семи років маленький Андрійко назавжди пов’язав своє життя з музикою. Саме в цей період зароджується у нього любов до барвистого інструментального втілення народної пісенності, творча вигадка та винахідливість. У шкільні роки відвідував класи Катеринославського музичного училища. Через брак коштів родина мусила переїхати на Донбас. Там батько композитора започаткував драматичний гурток, де керівником хору став молодий Штогаренко. Згодом сім'я повернулася назад до рідного міста. У 1921-1930 викладав співи у середніх навчальних закладах Катеринослава (від 1926 – Дніпропетровська), організував ансамбль баяністів, метою якого була популяризація народної творчості та творів українських композиторів.

У 1930, перебуваючи у Харкові зі своїм ансамблем, Андрій знайомиться з молодими композиторами Валентином Борисовим і Миколою Колядою, які допомогли йому вступити до Харківської державної консерваторії на факультет теорії композиції у клас видатного педагога професора Богатирьова; до часу закінчення вишу він був автором кількох хорових і вокально-симфонічних творів.

У роки Другої світової війни А. Штогаренко разом з багатьма українськими діячами мистецтв евакуюється до Алма-Ати та Ашхабада. У ці роки хорова пісня стає провідним жанром його творчості. У 1943 вперше була виконана його кантата-симфонія «Україно моя» (слова А. Малишка, М. Рильського)

З 1943 життя та діяльність Андрія Штогаренка пов'язані з Києвом, де він розпочинає роботу в Київській консерваторії: професор, завідувач кафедри композиції, у 1954–1968 – ректор. Багато сил і творчої енергії Андрій Якович віддавав вихованню композиторських кадрів. З його класу вийшли нині вже відомі музиканти – О. Винокур, К. Віленський, Ю. Іщенко, О. Костін, Е. Мілка, В. Подвала, І. Поклад, М. Степаненко, В. Тилик, В. Філіпенко, Нгуен Дик Тоан (В’єтнам) та інші.

На його уроках завжди була невимушена творча атмосфера. Він підкоряв студентську аудиторію своєю величезною ерудицією, здатністю легко імпровізувати та уважно слухати кожного. Композитор настільки захоплено, строго, але й доброзичливо аналізував творчі опуси молоді, що після навчання кожному хотілося ще презентувати вчителеві свої творчі доробки. Андрій Штогаренко й сам часто показував учням свої твори, над якими він працював, радився з ними. У такі моменти він ставав для студентів не стільки педагогом, скільки старшим колегою та наставником. Андрій Якович володів винятковим педагогічним тактом: він завжди культивував індивідуальність студента.

Був одружений з українською піаністкою, заслуженою артисткою України Аріадною Лисенко, племінницею Миколи Лисенка.

Помер 15 листопада 1992. Похований на Байковому кладовищі.

З 1994 ім'я Андрія Штогаренка у рідному місті композитора Дніпрі носить «Дніпровська музична школа № 2»: https://www.facebook.com/2ddmsh/.

У 2008 встановлено меморіальну дошку у Києві на вулиці Михайла Омеляновича-Павленка, 11, де мешкав Андрій Штогаренко.

Від 2016 колишня вулиця Лукашенка в Новокодацькому районі м. Дніпра носить назву Андрія Штогаренка.

Цікаво про життя і творчість від земляків-дніпрян на Порталі «ДніпроКультура»: Андрій Штогаренко: талант чути народне: https://www.dnipro.libr.dp.ua/Andriy_Shtogarenko

Також можете прослухати:

Андрій Штогаренко Симфонія №6 «Біографічна»: https://www.youtube.com/watch?v=-6aOxwaCD5Y

 

Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» 120 років від дня народження Андрія Штогаренка відзначається на державному рівні

Комітет гуманітарної та інформаційної політики

Згідно з Рішенням Київська міська рада «Про відзначення на території Києва пам'ятних дат та ювілеїв у 2022 році» 120 років від дня народження Андрія Штогаренка відзначається на території м. Києва

Департамент культури КМДА

 

 

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.