Михайло Кравчук: 130 років

Михайло Кравчук: 130 років

All day
12.10.2022

130 років від дня народження Михайла Кравчука (1892–1942), українського математика, педагога

 

Михайло Кравчук народився 12 жовтня 1892  в с. Човниця  на Волині. Середню освіту здобув у Луцькій гімназії і у 1910 вступив на фізико-математичний факультет Київського університету, який закінчив 1914. З вересня 1914 упродовж року М. Кравчук – учитель математики у київській приватній гімназії Л. Жука. Цей перший практичний учительський досвід залишив у житті М. Кравчука глибокий слід: він відбувся як педагог. Окрім суто вчительської роботи, він у співпраці з директором Л. Жуком та вчителем математики Г. Руденком наполегливо розробляє математичні курси українською мовою, що заборонялося законом. Оскільки у цій гімназії навчалося багато українців, розроблені україномовні математичні курси тут же і апробувалися. Педагогічний досвід, здобутий у цій гімназії, допоможе М. Кравчуку в майбутньому в розбудові української національної школи.

У 1917 викладав у Києві в новостворених Першій українській гімназії ім. Т. Шевченка та Другій українській гімназії ім. Кирило-Мефодіївського Братства. У 1918-1919 брав  активну  участь  у  становленні  національної  освіти,  здійснюючи  ефективне  управління Українськими Підготовчими до Університету Курсами і віддаючи цій справі чимало зусиль. Діяльність  Курсів розпочалася  разом  із  відкриттям  5  жовтня  1917  Українського Народного  Університету в приміщенні Педагогічного музею.

У 1919-1921 працював учителем математики та директором Саварської школи Богуславського району Київщини, де мав можливість у межах сільської школи реально втілити свої педагогічні задуми. Його вихованці при вступі до вишів демонстрували глибоке знання математики, працьовитість та прагнення до знань. Дехто з них стали відомими вченими. Відзначимо серед них Архипа Люльку, згодом – генерального конструктора авіаційних двигунів. А. Люлька згадував добре ім’я свого вчителя з незмінною повагою та вдячністю впродовж усього життя, навіть у ті роки, коли в Україні воно буде викреслене з науки, а у його московській квартирі поряд із портретом Т. Шевченка знаходився портрет М. Кравчука. Як людина виключно гуманна, як справжній учитель М. Кравчук відіграв вирішальну роль у долі майбутнього будівничого космічних кораблів Сергія Корольова: допоміг йому, тоді молодому одеському робітникові, подолати бюрократичні перешкоди й вступити до Київського політехнічного інституту, в якому згодом С. Корольов слухав лекції М.Кравчука.

Повернувшись до Києва у 1921, викладає у багатьох навчальних закладах, плідно працює як науковець. У 1924 захищає докторську дисертацію, у 1925 стає професором. 29 червня 1929 М. Кравчука обрано дійсним членом Всеукраїнської Академії наук (ВУАН).

Заарештований 21 лютого 1938 за обвинуваченням у зрадництві й шпигунстві на тій підставі, що він був членом Наукового  товариства у Львові, часто їздив за кордон, листувався із закордонними колегами. Засуджений до 20 років в'язниці та 5 років заслання. Остання адреса М. Кравчука: Магадан, Хабаровський край, 72-й кілометр, Інвалідне містечко. Помер 9 березня 1942. Реабілітований 1956.

До арешту написав понад 180 праць з різних галузей математики: алгебри, теорії чисел, теорії функцій дійсної і комплексної змінних, теорії диференціальних рівнянь, теорії ймовірностей і математичної статистики. Багато наукових результатів вченого, зокрема і його внесок у розробку проєкту комп'ютера, дістали міжнародне визнання: сьогодні широковживаними у багатьох галузях знань є поняття «q-багаточлени Кравчука», «q-функції Кравчука-Мейкснера», «моменти Кравчука», «осцилятори Кравчука».

1992 поновлений складі дійсних членів Академії наук України. 2003 на території НТУУ «Київський політехнічний інститут» відкрито пам'ятник М. Кравчуку, на якому викарбувано слова вченого: «Моя любов – Україна і математика».

Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» 130 років від дня народження Михайла Кравчука відзначається на державному рівні.

 

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.