Дмитро Макогон: 140 років

Дмитро Макогон: 140 років

All day
28.10.2021

Сьогодні, 28 жовтня, виповнюється 140 років від дня народження Дмитра Макогона – літератора і педагога, культурно-освітнього діяча, автора рядків:  

В тяжку, безсонячну годину,

в хвилі ворожих всіх навал, –

любіть, кохайте Україну,

як свій найкращий ідеал.

Народився Дмитро Якович Макогон в містечку Хоростків на Тернопільщині у 1881. Навчався в Тернопільській гімназії та у Заліщицькій учительській семінарії, яку закінчив у 1902. Потім учителював (до 1956) на  Буковині, та Галичині, зокрема в школах сіл Чорнівка, Лукавиця, Веренчанка; в Українській гімназії в Чернівцях, а також в українській приватній школі ім. М. Шашкевича в Станіславі (нині м. Івано-Франківськ).

Починаючи з 1900, друкував збірки віршів, оповідань і нарисів. Мав псевдоніми Макогоненко, Іван Галайда, Хоростківський, М. Коко та інші. Серед його найвідоміших творів – «Мужицькі ідилії» (1907), «Шкільні образки» (1911), «Учительські гаразди» (1911), «По наших селах» (1914), а також «Вибрані оповідання» (1959).

Оскільки педагогічна діяльність наскрізно пройшла через увесь життєвий шлях митця, то побачене і пережите втілене у його літературних творах. Розповідаючи про життя української школи, Д. Макогон показує не лише її утиски владою, а й сатирично висміює діячів, що здатні лише виголошувати гучні «патріотичні» промови. В оповіданнях «Щаслива дорога», «Вибагливий панич», «Перемога» засуджував насильницьку асиміляцію українців. І в поезії, і в прозі тяжів до сатири. Автор низки текстів січових пісень: «Як «Січ» наша повстала…», «Яке то сонце засіяло…»,«Гей, молодь вкраїнська…», «Гей, наш батько кошовий…» та ін.

Д. Макогон – активний член товариства «Просвіта», один із засновників і провідних авторів часопису буковинського учительства «Каменярі» (1909–1914, 1921–1922), співредактор книг, виданих 1911 товариством «Українська школа» в Чернівцях у серії «Діточа бібліотека». Друкувався у журалах «Неділя», «Промінь», газетах «Громадянин», «Нова Буковина», сатиричних часописах «Іскра», «Жало», «Щипавка».

Помер Дмитро Макогон 7 жовтня 1961 у м. Івано-Франківськ.

View full calendar

This entry was posted in . Bookmark the permalink.