Виставка «ПЕДАГОГ-ТВОРЕЦЬ»

(до 125-річчя Антона Семеновича Макаренка)

Я тисячу разів переконаний, що все живе і творче,

що є в нашій школі, — це дітище А.С. Макаренка

В.О. Сухомлинський

6 березня 2013 р. у Київському міському будинку вчителя відбулося урочисте засідання, організоване НАПН України спільно з МОНМС України з нагоди 125-річчя від дня народження А. Макаренка. У межах цього заходу Педагогічним музеєм України відкрито виставку «Педагог-творець», яка має на меті через предмети експозиції висвітлити унікальний експеримент А. Макаренка – педагогічну систему Дитячої трудової комуни ім. Ф.Е. Дзержинського.

Вітальне слово директора ПМУ В. Малюги

Вітальне слово диретора ІІТЗН МОН України О. Удода

Виставку відкриває віце-президент НАПН України А. Гуржій

З вітальним словом до присутніх звернулися директор Педагогічного музею України В. Малюга та директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України О. Удод. Відкрив виставку віце-президент НАПН України А. Гуржій.

Інноваційна концепція виставки ділить експозиційний простір на три частини.

Розділ 1

Перша з них – «А. Макаренко – організатор і керівник комуни ім. Ф. Е. Дзержинського»  – присвячена розвитку педагогічних поглядів А. Макаренка у період керівництва комуною (1928-1935). У вітрині розміщено фото педагога цього періоду, перші публікації про його педагогічний досвід (раритетний екземпляр «Учительской газеты» від 30 березня 1941 р., журнали «Комуністична освіта» (1941, №4),  «Радянська школа» (1949, №2), книга першого біографа педагога Є. Мединського «А.С. Макаренко. Жизнь. Деятельность. Педагогическая система» (Москва, 1944). Також розміщено номер «Учительской газеты» за 12 вересня 1989 року зі статтею «Донос, или Почему закрыли коммуну им. Ф. Дзержинского», звідки довідуємося, що саме «популярний» у 30-х роках донос став причиною звільнення А. Макаренка з комуни.

Частина 2

Другу частину виставки – «Життя комуни ім. Ф.Е. Дзержинського у фотодокументах» – побудовано з використанням сучасних мультимедійних технологій: на екрані монітора відвідувачі зможуть побачити близько 20 оцифрованих фотографій, що висвітлюють діяльність комуни у чотирьох напрямах: організація виробничої праці вихованців, їхня навчальна діяльність, організація колективу, культурно-масова і оздоровча робота. Відомо, що завдяки А. Макаренку в комуні було створено чудовий духовий оркестр на 60 інструментів. Саме тому в контексті експозиції використано і звукове оформлення: радянські марші 20-30-х років минулого століття. Звук «оживляє» предмети, створюючи атмосферу минулого, дає додаткову інформацію до відеоряду.

Частина 3

Особисті речі А. Макаренка

Особисті речі А. Макаренка

Акцентною на виставці є третя частина – «Психолого-педагогічні характеристики випускників комуни» –, яку побудовано за принципом зіставлення психолого-педагогічних характеристик комунарів та інформації про життєві долі випускників комуни. А. Макаренко, надзвичайно точно характеризуючи своїх вихованців, дає не лише індивідуальний і неповторний портрет кожної особистості, але й прогнозує подальшу долю кожного, аж до професії. Точність прогнозів просто вражає. Видатний український тифлосурдопедагог І. Соколянський, який познайомився і заприятелював з А. С. Макаренком 1921 року в Києві, пізніше згадував: «Тонкість розуміння структури особистості вихованця не «взагалі», а в кожен даний момент була настільки разюча у А. С., що іноді на нетямущого спостерігача навівала якийсь забобон. Такі педагогічні здібності, таку педагогічну «інтуїцію» навряд чи кому вдасться спостерігати у педагогів нашої епохи … У Макаренка цей дар провидіння структури особистості вихованця був виражений у такій мірі, як ні в кого». Інформацію про те, як склалося життя вихованців А.Макаренка, доповнено їхніми фотографіями та особистими документами. Також у розділі експонується книга з напрочуд промовистою назвою «Удивительный человечище». Це книга спогадів про А. Макаренка з дарчим підписом: «Республіканському Педагогічному музею України від вихованця комуни ім. Дзержинського Гапєєва А.Ф. 21 березня 1985 р., м. Київ».

Виставку «Педагог-творець» організовано спільно з Педагогічно- меморіальним музеєм А.С. Макаренка (м. Кременчук Полтавської області). Завдяки директору музею Н. Кущенко відвідувачі виставки мають рідкісну можливість побачити справжні раритети — особисті речі видатного педагога: малюнки, записні книжки, портсигар, попільничку, окуляри та ін.

Виставка працюватиме до середини квітня 2013 р.

Олександр МІХНО,

провідний науковий співробітник

Педагогічного музею НАПН України